Zima na Słowacji? Tylko na Chopoku!

Chopok to niepozorne miejsce w niepozornym kraju jakim jest Słowacja, a robiącym wrażenie jak wielki ośrodek narciarski w Alpach!

Chopok w Słowacji – ponad 5 miesięcy śmigania w doskonałych warunkach!

W kraju, w którym ponad 60% powierzchni to tereny wyżynne i górskie nie może nie być ośrodków związanych z turystyką i sportami zimowymi. Słowacja – o bo niej mowa posiada kilkadziesiąt miejsc, w których można jeździć na nartach czy desce. Najpopularniejszym z nich jest Chopok Jasna zlokalizowany w samym środku Słowacji i jak nazwa wskazuje cała infrastruktura jest na zboczach Chopoka wysokiego 2024 metrów n.p.m..

Kurort ten na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozrósł dzięki bardzo dużym wkładom finansowym. Najnowszą inwestycją jest wygodna 6 osobowa kanapa, której przepustowość wynosi 2400 osób na godzinę (DOPPELMAYR), a w trakcie budowy jest Funitel – najnowocześniejsza kolejka linowa, która ma umożliwić wyjazd na szczyt Chopoka Słowackiego na przykład podczas silnego wiatru! Można wtedy będzie śmigać na północnych zboczach tej góry.

Ale inwestycje to jedno a konkrety to drugie. Chopok Jasna ma do zaoferowania aż 36 kilometrów tras (to najwięcej w skali kraju), a w połączeniu z Tatrami Wysokimi liczba ta rośnie do około 60 kilometrów. Całość działa dzięki 24 wyciągom (w tym bardzo nowoczesnej 8 osobowej kanapie), których przepustowość to ponad 25 tysięcy osób na godzinę! Takich liczb nie powstydziłyby się największe kurorty w Austrii!

A jakie atrakcje oferuje nam Chopok Jasna? Dziką satysfakcję freerideowcom na pewno da jazda na południowych stokach pełnych puchu. Freestyleowi snowboardziści ucieszą się z nowoczesnego i dobrze wyposażonego snow parku na Otupnym. Bardzo zaawansowani narciarze i snowboardziści mogą spróbować zjechać żlebami Dumbiera i Derešovei. Niech pikanterii doda fakt, że z jednej strony można tam zjeżdżać, a z drugiej jest tam uprawiany ski alpinizm.

Ze szczytu można zjeżdżać na wszystkim – skifoxie, snowscoterze, kitewingu czy snowbiku, a przy okazji ktoś może nas obserwować uprawiając paragliding. Oczywiście kilka ze stoków posiada oświetlenie, więc dobra zabawa może trwać do późnego wieczora.

Rodzice nie muszą się obawiać, że ich dziecko nie będzie się nudziło na Chopoku Słowackim. Otóż znajduje się tam niebieski, 4 kilometrowy stok dla początkujących oraz dzieci. Ponad to w okolicy jest Maxiland na Bielej Púti, czyli ogromny, zimowy park dla dzieci. Ma aż 6 kilometrów kwadratowych powierzchni, co czyni go największym na Słowacji. Najmłodsi mogą stawiać tam pierwsze kroki na nartach i desce, a niezawodną pomocą jest ruchomy pas do nauki. Uśmiech dzieci dopełni restauracja Otupné przygotowana specjalnie dla nich.

Dla rodziców z kolei ważne będzie to, że w kurorcie Chopok Jasna wszystkie parkingi są darmowe, a co roku przygotowywane są kolejne miejsca dla samochodów.

Ciekawostką jest działająca w tym miejscu zautomatyzowana wypożyczalnia połączona z serwisem. Można tam wypożyczyć narty i deski do uprawiania każdej odmiany sportu (carving, zjazdy, freestyle, freeride) mając pewność, że są one idealnie przygotowane do szusowania na stoku! Daje to opcję wymiany nawet kilku razy w ciągu dnia sprzętu w zależności od tego gdzie chcemy jeździć i co chcemy robić. Rewelacyjne rozwiązanie w skali Europy.

Po ekstremalnej jeździe na automatycznie wypożyczonym sprzęcie można zrelaksować się w restauracjach apres ski i pijąc herbatę z … sokiem malinowym i delektując się widokiem Tatr. Ponad to organizowane są na Chopoku Słowackim nocne jazdy ratrakiem i dyskoteki.

Krótko o skipassach – system karnetów jest bardzo nowoczesny i bezdotykowy. Dodatkowo kurorty i miejsca rozrywki oferują rodzaj superskipassu, który umożliwia jazdy na Chopoku, Jasnej, Łomnicy, w Štrbskim Plesie, Starym Smokovcu, w snow parku Donovaly i na Wielkiej Raczy oraz w Malinô Brdo – Ružomberok i korzystania z uroków Tatralandii we Vratnej. Jego koszt waha się miedzy 260 a 320 euro za 10 dni.


Podziwiaj Chopok w kamerze internetowej.