Urazy w sporcie

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez ćwiczeń fizycznych. Doskonale znamy starą prawdę: sport to zdrowie. Czasem jednak aktywność fizyczna może doprowadzić do chwilowej utraty sprawności. Uprawianie sportu wiąże się bowiem z ryzykiem różnych urazów. Najbardziej podatne na kontuzje są kończyny górne oraz dolne (zarówno stawy, jak i kości).

Rodzaje urazów sportowych
 
Wśród najczęściej występujących urazów sportowych specjaliści wyróżniają: złamania, stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, nadwyrężenia, naciągnięcia mięśni oraz ścięgien. Pierwsze z wymienionych urazów – złamanie – polega na przerwaniu ciągłości kości, przez co sportowiec odczuwa ból o bardzo dużym natężeniu. W miejscu doznania urazu może pojawić się krwiak, obrzęk, zaś przy próbie wykonania ruchu można usłyszeć swoiste „chrobotanie”. Złamanie kości może być otwarte bądź zamknięte. Kolejny uraz – stłuczenie – objawia się obrzękiem, krwiakiem oraz bólem (szczególnie przy dotknięciu danego miejsca). Jest to bardzo popularny uraz, który występuje na skutek upadków, zderzeń z jakimiś przedmiotami lub innymi sportowcami. Zwichnięcie to uraz, który sprawia, że nie jest możliwe wykonanie jakiegokolwiek ruchu w stawie, a w miejscu kontuzji pojawia się zniekształcenie oraz obrzęk. Polega on na wytrąceniu zakończenia kości z naturalnego położenia w stawie. Innym urazem stawu jest skręcenie. Każdy sportowiec może rozpoznać tę kontuzję po bólu, krwiaku oraz obrzęku, który pojawia się w okolicy uszkodzonego stawu. Skręcenie jest najczęściej skutkiem nieprawidłowego postawienia kończyny na podłożu.  Naciągnięcie mięśni oraz ścięgien charakteryzuje się również wzmożonym bólem w miejscu kontuzji. Uraz ten bardzo często występuje wśród golfistów czy tenisistów (np. łokieć tenisisty).
 
Wymienione powyżej urazy wymagają jak najszybszej konsultacji z ortopedą bądź innym specjalistą. Bardzo często jednak osobom aktywnym zdarzają się lekkie kontuzje, których objawy można złagodzić z wykorzystaniem domowych sposobów. Do urazów tych zaliczane są skurcze oraz zakwasy. Są one skutkiem zwiększonego wysiłku. Aby ich uniknąć, należy „mierzyć siły na zamiary”, czyli rozsądnie planować trening.
 
Sposoby radzenia sobie z urazami sportowymi
 
Fizjoterapeuci, ortopedzi oraz sportowi specjaliści opracowali szereg sposobów, które leczą i przynoszą ulgę osobom z urazami. Przede wszystkim należy pamiętać, aby po kontuzji przerwać trening. Następnie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Po konsultacji z lekarzem pacjent musi najczęściej znacznie ograniczyć wysiłek lub uczestniczyć w rehabilitacji. Dzięki temu po pewnym czasie może odzyskać pełną sprawność. Długość rekonwalescencji zależy oczywiście od urazu. Jeśli kontuzja jest lżejsza, wystarczy odpowiednio długi odpoczynek, zastosowanie żelów chłodzących. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdym treningiem wykonać odpowiednią rozgrzewkę oraz mądrze zaplanować ćwiczenia.
 

Artykuł pochodzi z serwisu ranking.abcZdrowie.pl.