Przekraczanie własnych granic w sporcie

Uprawianie sportu nieodłącznie wiąże z rozwojem, rywalizacją, budowaniem kondycji oraz poszerzaniem swoich horyzontów. Problem pojawia się kiedy należy przekroczyć własne granice. Jak dokonać tego w praktyce?

Przekraczanie własnych granic możemy podzielić na cztery etapy: wychodzenie spoza strefy komfortu, pokonywanie lęku przed nieznanym, praktyka oraz wyrobienie sobie nawyków.
Chcąc osiągnąć więcej lub pokonać własne blokady, należy rozpocząć od walki z samym sobą. To nie ciało, lecz umysł potrafi blokować nasze sportowe sukcesy i sprawiać, że stoimy w miejscu lub nie rozwijamy się. Naukowcy z Politechniki Federalnej oraz Uniwersytetu w Zurichu przeprowadzili szereg badań, które wykazały, że umysł ma ogromny wpływ na osiągane wyniki, zwłaszcza w sportach, gdzie wymagany jest długoterminowy wysiłek.
 
Wyjdź ze strefy komfortu
Wyjście ze strefy komfortu wiąże się z pokonaniem barier fizycznych i psychicznych. Znacznie łatwiej jest tkwić w dobrze znanym nam stanie, który jest bezpieczny. Dużo trudniej pokonać szereg wymówek czy obaw, skutecznie blokujących nasz rozwój. Mówiąc o sporcie, wyjście poza strefę komfortu będzie wiązać się z większą intensywnością ćwiczeń, częstszymi treningami, systematycznością oraz samozaparciem. Działania te dotyczą zarówno strefy umysłowej, jak i fizycznej. Ważne jest, aby starać się je pokonać bez słuchania własnych wymówek czy szukania powodów, które zatrzymają nas w tym samym miejscu na dłużej.
 
Wyjdź naprzeciw nieznanemu
Kolejnym krokiem będzie pokonanie lęku przed nieznanym, czyli odkrycie nowych możliwości oraz przekroczenie własnych granic. Często obawiamy się, że nie uda nam się osiągnąć sportowego sukcesu. Wtedy też szukamy sobie licznych wymówek, które pozwolą nam nie sięgać po więcej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ boimy się tego co jest nieznane oraz co może przynieść nam los. Jest to bardzo skuteczna blokada sukcesu w każdej dziedzinie życia, a zwłaszcza w sporcie. Jeżeli uświadomimy sobie co nas hamuje, łatwiej pokonamy tego typu barierę.
 
Trenuj intensywnie
Pragnąc osiągnąć doskonałość, musimy liczyć się z praktykowaniem danego sportu w każdym jego aspekcie. Pełne zaangażowanie w ćwiczenia, widzenie celu oraz entuzjazm z pewnością pomogą nam osiągnąć to czego pragniemy. Koniecznością będzie wyrobienie sobie odpowiednich nawyków i niesłuchanie wymówek, które nasz umysł nam podsunie.
 
Pokonywanie własnych granic w sporcie nieodłącznie wiąże się z dużą ilością samozaparcia, wysiłku oraz walką psychiczną z samym sobą. Jeżeli przejdziemy tę trudną drogę i nie poddamy się, to z pewnością zobaczymy, że było warto zdobyć kolejny szczyt, osiągnąć rekord czy przełamać swój strach.