Paralotniarstwo: zasady bezpiecznego lądowania

Sztuka bezpiecznego lądowania jest najważniejszym elementem szkolenia paralotniowego. Na co warto zwrócić uwagę? Jakie są zasady, które należy przestrzegać? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym artykule.

Lądowanie często sprawia sporą ilość problemów oraz napawa strachem amatorów paralotniarstwa. Chcąc podejść rozsądnie do tego tematu, musimy zapoznać się z podstawowymi zasadami lądowania, które znacznie ułatwią nam tę czynność.

Wybierając miejsce do lądowania, należy kierować się tym, aby było ono przestrzenią w miarę pustą, bez przeszkód. Warto założyć również większy zapas terenu, ponieważ na początku ciężko jest wylądować w ściśle wyznaczonym miejscu.

Pamiętajmy o tym, aby wybierać lokalizacje, które nie znajdują się w strefie rotorów, gdyż one znacznie utrudniają lądowanie. Należy lądować pod wiatr, istotna jest ż dobra ocena jego kierunku.

Ważne jest również psychiczne nastawienie do samego procesu lądowania. Najlepszym wyjściem jest skoncentrowanie się na lądowaniu, a także uważanie na rozpraszacze w postaci radia czy przyrządów.

Bardzo ważnym aspektem jest również niewykonywanie zakrętów przed lądowaniem ani innych gwałtowniejszych ruchów. W ten sposób nie zakłócimy sobie toru lotu, możemy pokusić się tylko i wyłącznie o małe poprawki korygujące.

Wybierając paralotniarstwo, musimy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie ze sobą niesie. Może zdarzyć się sytuacja, w której zmuszeni będziemy do awaryjnego lądowania z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak na przykład awaria silnika. Wtedy liczy się przede wszystkim zachowanie zimnej krwi, podejście z dystansem do sytuacji, a także błyskawiczna reakcja. Należy w szybko wybrać miejsce, w którym zamierzamy wylądować. Może to być znacznie utrudnione ze względu na wysokość oraz stres.

Jeżeli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, możemy pokusić się o przejście specjalnego treningu, podczas którego nauczymy się reagować w nawet najbardziej stresujących sytuacjach. Warto postawić na swoje bezpieczeństwo, a także nauczyć się podstawowych zasad, które pomogą nam uniknąć wypadku i zminimalizują ryzyko.