Na Mont Blanc i z powrotem ? nowy rekord!

Kilian Jornet pobił historyczny rekord, pokonując (pieszo!)trasę Chamonix – Mont Blanc w fantastycznym czasie 4 godziny i 57 minut.

Pokonał on wręcz mityczną granicę 5 godzin, pobijając rekord sprzed ponad 20 lat! Poprzedni ustanowił Pierre- Andre Gobet ze Szwajcarii w lipcu 1990roku.

Hiszpan wraz z Francuzem Matheo Jacqemoud razem wystartowali z tym wyścigu z czasem, niestety nie udało się wspólnie pobić rekordu. Zawodnik z Francji, który jest obecnym rekordzistą tej samej trasy, ale przebytej na nartach, miał przykry upadek na trasie i niestety jej nie ukończył.


Mapka trasy
 
Sam Kilian Jornet jest niesamowitym wręcz przykładem ultra biegacza. 3 razy zwyciężał Ultra Trail Mont Blanc, jest rekordzistą wejścia na Kilimandżaro (5 godzin i 22 minuty), ponadto wygrywał wiele ultramaratonów. 

Jako ciekawostkę podajemy również iż zawodnik ten posiada najwyższy poziom VO2max .Wskaźnik ten zwany inaczej pułapem tlenowym określa zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników określających wydolności tlenową. Im wyższy tym lepsze wyniki w bieganiu można osiągnąć.
 

Redakcja serwisu www.escapador.pl