Jak wybrać instruktora narciarskiego?

Osoby rozpoczynające naukę jazdy na nartach często stają przed dosyć trudnym wyborem instruktora narciarskiego. Czym się kierować podejmując tę decyzję? Na co warto zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na konkretną szkołę lub instruktora, warto popytać wśród znajomych czy mają kogoś sprawdzonego do polecenia. Wbrew pozorom w ten sposób możemy dostać namiary na profesjonalnych instruktorów. Podobnie działają fora internetowe, gdzie znajdziemy wiele informacji oraz opinii na temat poszczególnych szkół narciarskich w większych kurortach w Polsce i za granicą.

Jaki jest dobry instruktor narciarski?
Amatorom bardzo trudno rozeznać się w sytuacji, który z instruktorów jest dobry, ponieważ ciężko określić co to słowo oznacza w odniesieniu do trenera. Niemniej jednak poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia kwalifikacji oraz odpowiednich uprawnień instruktorskich wydanych przez Polski Związek Narciarski.

Szkoła narciarska powinna posiadać licencję SITN-PZN(Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa), która świadczy o tym, iż zatrudnia ona tylko i wyłącznie uprawnionych instruktorów jazdy. Osoby z uprawnieniami posiadają ubezpieczenie, które gwarantuje nam odszkodowanie, jeżeli podczas nauki jazdy na nartach ulegniemy wypadkowi.

Możemy również pokusić się o obserwowanie konkretnego instruktora w trakcie lekcji z innymi osobami lub przyjrzenie się jego jeździe. Tego typu informacje mogą się okazać dla nas kluczowe. Zwróćmy uwagę na cierpliwość, ton wypowiedzi, technikę jazdy oraz sposób prowadzenia lekcji. Większą ilość informacji uzyskamy dopiero podczas naszej własnej nauki.

Jeżeli dany trener nam nie odpowiada, to najlepiej go zmienić od razu, ponieważ nie ma sensu uczenie się z przymusem. Satysfakcja płynąca z lekcji jest koniecznością! Dobry instruktor narciarski musi umieć pochwalić swoich uczniów, a także skrytykować, jeżeli popełniają oni błędy techniczne.


Postaw na swoje bezpieczeństwo i dobrą technikę jazdy!
Warto przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego instruktora, ponieważ w ten sposób decydujemy się na swoją później wyuczoną technikę jazdy, a także bezpieczeństwo podczas nauki.

Zdecydowanie lepiej poświęcić większą ilość czasu na poszukiwanie dobrego, polecanego i skutecznego instruktora, niż wybrać pierwszą szkołę narciarską, którą spotkamy w kurorcie narciarskim. Powyższe wskazówki powinny nam pomóc w odnalezieniu instruktora, który będzie spełniał nasze oczekiwania, a także motywował nas do dalszej nauki jazdy na nartach.