Harrachov - Czeska stolica sportów zimowych!

Czechy są tak blisko Polski, że czasem się o nich zapomina. A szkoda, bo ośrodki narciarskie u naszych południowych sąsiadów są rewelacyjne. Harrachov to miejsce godne sprawdzenia!

W Harrachovie narty też się udadzą!
Wcale nie trzeba jechać daleko od naszego pięknego kraju, żeby zakosztować białego szaleństwa! W zasadzie to wcale nie trzeba, bo na południu są co najmniej 2 świetne miejsca do szusowania. Ale do rzeczy!

Bracia Czesi mają świetne warunki do stworzenia bardzo dobrej infrastruktury zimowej, ponieważ ten kraj to w większości wyżyny i góry (Sudety, Rudawy i Las Czeski, Bawarski i Szumawa). Nie są to Dolomity, ale bez lodowców też można świetnie się bawić!

W Harrachovie narty to świetna sprawa! Jest to znany na cały świat ośrodek sportów zimowych głównie ze względu na kompleks 8 skoczni narciarskich, na których odbywały się liczne konkursy (m.in. Puchar Świata). Ale skoki narciarskie to tylko jedna dyscyplina i to w dodatku bardzo niszowa. Dlatego na ścianach Czarciej Góry zlokalizowana została infrastruktura wzdłuż stoków o różnych stopniach trudności. Narciarze biegowi mają tutaj wytyczone trasy (ponad 110 kilometrów), a jeżeli kogoś bardziej bawi turystyka piesza to również znajdzie w Harrachovie oznaczone szlaki i miejsca godne zobaczenia. Dodam, że w tym regionie istnieje doskonale przystosowana infrastruktura dla osób niepełnosprawnych (parkingi, łatwe trasy zjazdowe).

Oczywiście wiadomo, że w tym rejonie świata, a już na pewno na tej wysokości (max wysokość to 1500m n.p.m.) śnieg nie pada przez cały rok. Na szczęście jednak kompleks Sportovní areál Harrachov jest wyposażony w super nowoczesny system do sztucznego naśnieżania, dlatego sezon może trwać tutaj nawet 5 miesięcy!

Ciągle pisze się o tym, że stoki są dla narciarzy, że wyciągi są dla narciarzy, a co ze snowboardzistami? Otóż Harrachov ski to miejsce, w którym ze wszystkich wyciągów i tras mogą korzystać fani jednej deski. Jest to o tyle istotne, że w innych ośrodkach zlokalizowanych w Karkonoszach są zakazy poruszania się na snowboardzie! Szokujące, ale prawdziwe.

Ponad to w tym kultowym miejscu znajduje się kilka szkółek narciarskich i snowboardowych posiadających ogromną tradycję i profesjonalną kadrę z dziedziny narciarstwa zjazdowego, biegowego i skoków narciarskich.

W Harrachowie narty można wypożyczyć niemalże w każdym miejscu, ponieważ wypożyczalnie zlokalizowane są zarówno w uliczkach dochodzących do stoku oraz pod samym stokiem.

Jeśli chodzi o trasy dla początkujących, to najpopularniejszy jest stok niebieski Čertova hora – Rýžovište, który ma długość ponad 2 kilometrów ciągnących się na różnicy wzniesień wynoszącej 300 metrów. Prowadzi na niego mały wyciąg o długości 400 metrów.

Średniozaawansowani narciarze mogą wybierać pomiędzy dwoma stokami Rýžoviště oraz Harrachov. Ten pierwszy ma 1230 metrów długości na różnicy wysokości 300 metrów, drugi to prawie 2 kilometrowy stok o różnicy wzniesień 355 metrów.

Dla naprawdę zaawansowanych Harrachov ski dysponuje trasą czarną długą na kilometr o różnicy wysokości 300 metrów.

Wszystkie trasy są obsługiwane przez około 15 wyciągów. Większość z nich jest oświetlona. W Harrachovie ski istnieje kilka rodzajów karnetów – punkowe, godzinowe i dniowe. 120 punktów kosztuje 270 koron. Za 8 godzin jazdy trzeba zapłacić 599 koron. Karnet na 6 dni to wydatek rzędu 3070 koron. Oczywiście kupując skipass na więcej niż 1 dzień otrzymuje się możliwość jazdy w całym Skiregionie Harrachova, czyli na stokach Rokytnice, Paseky, Rejdice i Příchovice. Dzieci i młodzież mają oczywiście zniżki.

Polecam Harrachov ski wszystkim, którzy chcą konkretnie pośmigać na desce i nartach w zacnych warunkach, w czeskim klimacie i co najważniejsze – nie daleko granicy z Polską. Koszt całej tej zabawy będzie znacznie tańszy niż wyjazd do Włoch, Austrii czy Francji, a zabawa lepsza niż na rodzimych stokach.

1 korona czeska = 10 groszy

Przekonaj się sam i zobacz Harrachov w kamerze internetowej