Czarnogórskie miasteczko Perast

Perast to niewielkie miasteczko, położone u wybrzeży Czarnogóry, z zaledwie trzystoma stałymi mieszkańcami. Niezwykle ciche i spokojne, latem staje się nieco bardziej ruchliwe, hałaśliwe i ożywione.

Dzieje się tak za sprawą coraz liczniej przybywających tu turystów urzeczonych wspaniałym klimatem i atmosferą tego miejsca.

W okolicy znajdują się dwie wysepki, jedna- świętego Jerzego, która obecnie jest zamknięta dla turystów, druga- Matki Boskiej na Skale. Została ona sztucznie utworzona. Znajduje się na niej barokowy kościółek z obrazem Madonny z piętnastego wieku. W samym miasteczku można znaleźć liczne zabytki z okresu, kiedy to ta część Czarnogóry była pod protektoratem weneckim. Bo Perast to uroczy, czarnogórski kurort nadmorski zlokalizowany w Zatoce Kotorskiej. I mimo że miejscowość nie należy do zbyt dużych, coraz chętniej jest wybierana przez obcokrajowców na wakacje w Czarnogórze.

Wybrzeże w Perast charakteryzuje się plażami żwirkowymi, których zresztą za wiele tu nie ma. Przyzwyczajonych do plażowania nad Bałtykiem czy w Bułgarii może zatem rozczarować brak szerokich i piaszczystych plaż. Woda, ze względu na położenie nad zatoką, także nie jest najciekawsza, ale zawsze można pojechać na plaże w trochę bardziej oddalone okolice, pozostawiając Perast na wieczorne spacery po uroczych uliczkach.

Tym, czym zachwyca Perast to widoki. Widać z niego całą Bokę Kotorską, nazywaną najbardziej na południe wysuniętym fiordem. Jest to jedno z piękniejszych miejsc czarnogórskiego wybrzeża. Warto także odwiedzić miejscowe muzeum, by poznać nieco historię miasteczka i jego wygląd, zanim dotknęło je w 1979 roku trzęsienie ziemi. Mimo ogromnej chęci do współpracy po trzęsieniu, Perast nie został w pełni odbudowany, także tu i ówdzie zobaczyć można jeszcze ślady zniszczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że Perast jest doskonałym miejscem, by na moment przerwać zwiedzanie osławionego, pobliskiego, Kotoru i odsapnąć od turystycznego zgiełku najsłynniejszego miasta regionu. Przepiękne dawne pałacyki wielmożów weneckich, z koronkowymi oknami, portykami, kolumnami, wciąż robią wrażenie na odwiedzających to miasteczko.

Źródło: artykulis.pl