Val di Sole - włoska przyjemność

Val di Sole to jedna z kilku dolin włoskich, w których zimowe szaleństwo nie ma końca! Jest to miejsce różnorodne pod względem zróżnicowania tras oraz docenione przez sportowców całego świata!

Dolina słoneczna pełna możliwości!

Val di Sole – w dosłownym tłumaczeniu Dolina Słońca – to obszar 610 kilometrów kwadratowych, który otaczają góry Adamello, Brenta i Ortler. W Val di Sole pogoda słoneczna występuje bardzo często, co nie zmienia faktu, że nazwa pochodzi prawdopodobnie od jakiegoś celtyckiego bóstwa. Region składa się z 14 gmin, a jego stolicą jest Trydent.

Cała dolina jest cenionym punktem turystycznym zarówno w lecie jak i w zimie. Głównymi stacjami narciarskimi, co widać na Val di sole mapie są Andalo-Fai della Paganella, Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Pejo , Monte Bondone czy Folgaria. Miasteczko Passo Tonale ma bezpośrednie połączenie z lodowcem Presena (3558 m n.p.m.), gdzie sezon narciarski trwa cały rok!

W Val di Sole pogoda bywa zmienna, jednakże ilość opadów śniegu powoduje, że zawsze będzie tutaj puch. Gdyby przypadkiem zdarzył śniegu brakło, to ogromna ilość armatek śnieżnych i ratraków zadba o doskonałe warunki na stokach. Sezon w dolinie trwa generalnie od początku grudnia do połowy kwietnia.

Adamello Ski to jeden z alpejskich ośrodków narciarskich w dolinie. Doskonała infrastruktura daje możliwość korzystania ze 100 kilometrów tras o różnym poziomie trudności. W Tonale (1850 metrów n.p.m.), które jest jednym z głównych punktów Val di Sole spada największa ilość śniegu biorąc pod uwagę całą dolinę. Jest tutaj słynna trasa Paradiso.

Kolejnymi zacnymi miejscami są Madonna di Campiglio i Folgarida – Marilleva. Są opisane razem ponieważ trasy między nimi tworzą ogromną sieć, w której w sumie jest ponad 120 kilometrów doskonale przygotowanych stoków, co widać na Val di Sole mapie. Jest to część doliny polecana szczególnie rodzinom z dziećmi ze względu na dużą ilość łatwych nartostrad. Sporym procentem są też stoki o średnim poziomie trudności co umożliwia naukę i szlifowanie umiejętności w dogodnych, bez drzewnych warunkach. Są tutaj także trasy czarne, jednakże jest ich znacząco mniej. Wszystkie one rozpięte są pomiędzy 900 a 2180 m n.p.m.. Madonna Di Campiglio to także bardzo znane centrum Olimpijskie, które gościło sportowców ponad 50 razy, a w tym roku będzie znów!

Peio to nie duże miasteczko, w którym można szusować tylko na 13 kilometrach tras, a narciarze biegowi mają do dyspozycji 18 kilometrów przygotowanych szlaków. Jest to jednak najstarsza miejscowość, w której znajduje się kultowa już trasa Val della Mite. Warto dodać, że to miejsce jest bardzo spokojne i polecane wszystkim miłośnikom łączenia sportów zimowych z odnową biologiczną, ponieważ znajdują się tutaj ośrodki spa i lecznicze źródła termalne.

Miłośnicy jednej deski mogą spróbować swoich sił w centrach Folgarida-Marilleva, gdzie w 1997 odbywały się snowboardowe mistrzostwa świata. W tak dużej dolinie nie mogło zabraknąć snow parków. Kiedy w Val di Sole pogoda jest słoneczna, to można bawić się w aż 28 miejscach, z których 6 jest specjalnie przystosowana dla najmłodszych. W każdym znajdują się przeszkody, z którymi poradzą sobie zarówno początkujący jak i zaawansowani snowboardziści. Największymi w regionie są Ursus Snow Park i Adamello Freestyle Arena.

Niestety na Val di Sole mapie nie widać jakie jeszcze sporty można tam uprawiać, a możliwości są duże. Od lotów na paralotni, poprzez rakiety śnieżne i zamarznięte wodospady, lodowisko czy rafting – każdy znajdzie coś dla siebie.

W całej dolinie istnieje co najmniej kilka rodzajów skipassów. Można pozwolić sobie na zakup w każdym ośrodku osobnego karnetu w cenie około 200 euro za 6 dni albo zainwestować w 50 euro droższy Superskirama Skipass, na którym można korzystać z całej infrastruktury w dolinie. Wszystko zależy od naszych preferencji i długości urlopu, gdyż w ciągu 6 dni i tak nie zdąży się zobaczyć wszystkiego.

Przydatne strony:
http://www.infoski.pl/val-di-sole/ - bardzo dużo informacji o dolinie Val di Sole (opisy, jak dojechać)
http://www.free-ski-narty.pl/osrodki-narciarskie/val-di-sole/kamery-internetowe/ - kamerki internetowe z Val di Sole