Trondheim

Trondheim to miasto położone w środkowej części Norwegii, stanowiące stolicę rejonu Sor-Trondelag. Do XVI wieku miasto nosiło nazwę Nidaros, ze względu na to, iż znajduje się u ujścia rzeki Nid. Dziś to pełne uroku miasto, z imponująco dobrze zachowanym starym centrum. Obecnie określane jest także jako miasto studentów, gdyż znajduje się tam uniwersytet i katedra.
Miasto jest także ważny portem żeglugi pasażerskiej, handlowej oraz ośrodkiem rybołóstwa morskiego. Stanowi także doskonały punkt wypadowy na

OPIS I POŁOŻENIE

Trondheim to miasto położone w środkowej części Norwegii, stanowiące stolicę rejonu Sor-Trondelag. Do XVI wieku miasto nosiło nazwę Nidaros, ze względu na to iż znajduje się u ujścia rzeki Nid. Dziś to pełne uroku miasto z imponująco dobrze zachowanym starym centrum. Obecnie także określane jako miasto studentów, gdyż znajduje się tam uniwersytet i katedra.
Miasto jest ważnym portem żeglugi pasażerskiej, handlowej oraz ośrodkiem rybołówstwa morskiego. Stanowi także doskonały punkt wypadowy na Północ Norwegii.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Z portu w Trondheim odpływają liczne statki, w tym rejsowe, które oferują możliwość przepłynięcia kursu pomiędzy Bergen a Kirkenes.
Miasto, dzięki postawieniu na rozwój tras rowerowych, jest doskonałym miejscem dla wielbicieli jazdy na dwóch kółkach. Rowery można wypożyczyć bezpłatnie, w 10-ciu rozmieszczonych w rejonie miasta ?przystankach?. W tym celu jednak trzeba pobrać, w Biurze Informacji Turystycznej, specjalną elektroniczną kartę . Dodatkową atrakcję stanowi, znajdujący się w pobliżu mostu Bybro Gamle, jedyny na świecie wyciąg rowerowy. Urządzenie to pomaga pokonać trasę na strome wzgórze Brubakken.
W Trondheim istnieje niesamowita możliwość dla wielbicieli wędkowania. W samym środku centrum miasta, na rzece Nida, pomiędzy Gamle Bvbro a Bakke Bro, można powędkować i spróbować złapać na wędkę łososia albo pstrąga. Miasto słynie z tych gatunków ryb. Co ciekawe, mieszkańcy pobliskich ulic łowią prosto z swoich werand. To niezwykła i naprawdę niepowtarzalna atrakcja. Łódź i sprzęt można wypożyczyć w Ola Brun Bilhuset oraz na Kjoepmansgata.
Po za tym W Trondheim mieści się także znana skocznia narciarska ? Granasen. Była ona areną takich imprez sportowych jak Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Na tej skoczni są rozgrywane także zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.


INNE ATRAKCJE

Główną atrakcją Trondheim jest Katedra (Nidaros Domkirke), która jest jedną z najsłynniejszych świątyń średniowiecznej Skandynawii. Zwraca sobie ona ogromem oraz surowością wnętrz. Następnym atrakcyjnym zabytkowym obiektem jest Pałac Biskupi, mieszący w swoim obrębie Muzeum Pałacu Arcybiskupiego, Zbrojownię oraz Muzeum Ruchu Oporu. Ponadto warto zobaczyć olbrzymi drewniany Pałac Stiftsgaarden, będący kiedyś rezydencją królewską, oraz Muzeum Sztuki Ludowej i znajdujące się na jego terenie ruiny średniowiecznej twierdzy Sverresborg. Pochodzą one z XII wieku. Ciekawą propozycją na wycieczkę jest wyprawa na Munkholmen tzw. ?wyspę mnicha?. Znajduje się na niej fort, który kiedyś był wykorzystywany jako więzienie oraz miejsce wykonywania egzekucji. Z Ravnkloa odpływają specjalne łodzie transportujące ludzi na wyspę mnicha. Atrakcja ta jest dostępna od 20 maja do 3 września.
Miłośnicy muzyki powinni odwiedzić Muzeum Ringve (narodowe muzeum muzyki i instrumentów muzycznych) oraz muzeum w Rockheim (muzeum popu i rocka), otwarte niedawno, bo w 2010 roku,.
W celu poznania atmosfery miasta warto także wybrać na targ rybny, gdzie można zaopatrzy się w wiele gatunków ryb oraz owoce morza.
Na terenie miasta odbywa się wiele festiwali i imprez ? m.in. Międzynarodowy Festiwal Studentów, Olav Festival, Trondheim Jazz Festival, Kosmorama oraz wiele innych.


DOJAZD

Najszybciej do Trondheim można dotrzeć korzystając z połączenia lotniczego. Port lotniczy znajduje się w odległości 32 kilometrów na północny ? wschód od miasta. Obsługiwane są tam loty krajowe (w tym z Oslo) oraz połączenia z Amsterdamu, Kopenhagi, Londynu i Sztokholmu. Połączenia z Polski często wiążą się z koniecznością przesiadki.
Dojazd z lotniska do centrum miasta zajmie ok. 30 minut. Można skorzystać w tym celu zarówno taksówek, pociągów i autobusów.