Speleologia

Osoby, które kochają aktywność fizyczną i mocne wrażenia mają obecnie mnóstwo możliwości zrealizowania swoich pasji. Coraz więcej sportów ekstremalnych mogą uprawiać amatorzy, którzy na co dzień szczególnie odczuwają brak adrenaliny we krwi. Wydawałoby się więc, że nie ma już nic do odkrycia. Speleologia udowadnia jednak, że jest zupełnie inaczej. Jest to sport, który polega na aktywnym poznawaniu świata podziemnego. Osoby, które zajmują się tą dziedziną zwiedzają jaskinie, a nawet uczestniczą w odkrywaniu nowych miejsc. Speleologia jest więc wspaniałą przygodą i doskonałym sposobem na zdobycie niecodziennych doświadczeń.

Korzyści płynące ze speleologii
 
Speleologia kojarzona jest przede wszystkim z odkrywaniem magicznych, niesamowitych miejsc, które są bardzo rzadko odwiedzane lub nieodkryte jeszcze przez nikogo. Taki sposób aktywności fizycznej dostarcza niesamowitych wrażeń, pozwala lepiej poznać siebie, przełamać ograniczenia oraz odkryć w sobie niesamowite pokłady sił. To jednak nie wszystko. Fizjoterapeuci uważają, że speleologia może pomóc skorygować wady postawy. Odwiedzanie jaskiń pozwala również poprawić funkcjonowanie mięśni. Stają się one bardziej wytrzymałe. Podobnie jest z układem kostnym. Speleologia jest więc źródłem korzyści nie tylko dla ducha, ale także dla ciała.


 
Zagrożenia związane ze speleologią
 
Speleologia niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Należy jednak zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia, które mogą pojawić się podczas uprawiania tego sportu. Nieostrożność i brak doświadczenia bardzo często skutkują stłuczeniami, złamaniami czy skręceniami. Istnieje również ryzyko zatopienia, gdy do jaskini dostanie się zbyt duża ilość wody deszczowej. Osoby, które są związane ze speleologią doskonale wiedzą, że podczas wypraw można się zgubić, co nie zawsze musi kończyć się ubytkiem na zdrowiu fizycznym, jednak dostarcza bardzo nieprzyjemnych wrażeń i wielu niepotrzebnych trudności.
 
Jak uniknąć zagrożeń?
 
Zagrożenia związane ze speleologią z pewnością zniechęcają do uprawiania tego sportu. Jednak dzięki rozsądkowi oraz odpowiedniemu przygotowaniu można ich skutecznie uniknąć. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Latarka, ochronna odzież (ciepła, szybko schnąca) oraz wygodne obuwie – o tym każdy podziemny alpinista nie może zapomnieć. Ponadto bardzo ważne jest, by na wyprawę udawać się w grupie. Jeśli komuś z ekipy przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, wówczas pozostałe osoby mogą udzielić natychmiastowej pomocy. Zwiedzanie w grupie zmniejsza również ryzyko zagubienia się w jaskini. Dobrym pomysłem jest także udzielenie innym osobom informacji o celu wyprawy oraz planowanym powrocie. Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z zalaniem jaskini, należy wcześniej sprawdzić, jakie mogą być warunki atmosferyczne na terenie, na którym planowana jest wyprawa.


 
Dzięki takiemu przygotowaniu można bezpiecznie wrócić z jaskiń. Speleologia jest bowiem pięknym sportem, jeśli oczywiście uprawiana jest z głową.
 

Artykuł pochodzi z serwisu ranking.abcZdrowie.pl.