Słowackie stoki - świetne warunki rzut kamieniem od granicy!

Miłośnicy sportów zimowych oraz Ci, którzy uwielbiają podziwiać scenerie zaśnieżonych gór, będą zafascynowani pobytem na Słowacji, gdzie każdego roku na turystów czekają nowe zimowe atrakcje.

Narty na Słowacji to wspaniała perspektywa spędzenia urlopu zimowego dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Już od wielu lat najlepsze ośrodki narciarskie na Słowacji takie jak Tatrzańska Łomnica czy Jasna pod Chopokiem stają się ważnym elementem narciarskiej mapy Europy.

Górzyste tereny kraju, doliny pełne śniegu oraz liczne ośrodki narciarskie, pomiędzy którymi przeplata się z rozbudowana i nowoczesna sieć wyciągów to powody, dla których Słowacja wybierana jest chętnie na narciarskie wypady.

Słowacja jest krajem typowo górskim, dlatego też narciarze mogą wybierać między doskonale przygotowanymi trasami o zróżnicowanym poziomie trudności. Na słowackich stokach przeważają trasy przeznaczone dla osób początkujących i średniozaawansowanych, ale trudniejsze szlaki, mimo że nie są tak liczne, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Do dyspozycji sportowców jest ponad 1000 wyciągów oraz 68 kolejek linowych. W ośrodkach narciarskich działają liczne szkółki, które pomagają rozpocząć przygodę z nartami lub doskonalić posiadane już umiejętności.

Sezon zimowy na Słowacji trwa przeważnie od grudnia do maja czyli ok 160 dni. Ponad 100 słowackich ośrodków dysponuje sztucznym naśnieżeniem na powierzchni ponad 600 ha. Dzięki temu długość naśnieżanych tras wynosi około 220 km.

Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej bazie noclegowej nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na zakwaterowanie. Hotele, pensjonaty, motele, kwatery prywatne, apartamenty, kempingi, schroniska oferują wysoki standard. Ceny na Słowacji są bardzo zróżnicowane tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Prawdziwa zimowa zabawa czeka na narciarzy we wspomnianym już największym ośrodku sportów zimowych Jasna – Chopok. To 40 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności oraz świetnie przygotowany snow park. Nowoczesny system armatek śnieżnych umożliwia jazdę na nartach przez co najmniej 5 miesięcy, a kilka oświetlonych tras to możliwość szusowania do późnych godzin wieczornych.

Dla dzieci przygotowany jest olbrzymi, świetnie przygotowany park narciarski, w którym spokojnie i pod okiem doświadczonych instruktorów mogą stawiać swoje pierwsze kroki na stoku. W przerwie pomiędzy kolejnymi zjazdami rodzice z pociechami mogą korzystać z licznych obiektów gastronomicznych, znajdujących się przy stokach jak i w ich okolicy. Na turystów czekają też dwie nowe restauracje z widokiem na panoramę Tatr, a ciekawą opcją jest Tatrzański Wieczór Wrażeń w restauracji na Łukowej na wysokości 1670 m n.p.m., który poza walorami kulinarnymi zapewnia atrakcje podczas nocnej jazdy ratrakiem. Oprócz nart można tu skorzystać z zimowego paraglidingu, poszaleć na Skifoxie, Snowscooterze, Snowbiku, Kitewingu, czy w parku linowym lub na paintballu.

Innym ważnym kurortem jest Łomnica Tatrzańska - najwyżej położony ośrodek narciarski na Słowacji. Są tam idealnie przygotowane i zróżnicowane pod względem stopnia trudności trasy oraz 16 wyciągów (w tym gondole, kanapy oraz kolejka naziemna). Przepustowość wszystkich wyciągów wynosi ponad 20 000 osób na godzinę, co wraz z bezdotykowym skipassem eliminuje kolejki do wyciągów. Tutaj także znajduje się najdłuższa na Słowacji trasa zjazdowa – ponad 5,5 kilometra ciągłego zjazdu. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać tu poza narciarstwem wiele innych sportów jak np.: paragliding, łyżwiarstwo czy snowboard.


Dla rodzin z dziećmi przygotowana jest bogata infrastruktura w Tatrzańskiej Łomnicy. To właśnie tu znajduje się Zimowy Park Dziecięcy MAXIland, który został wyposażony w ruchomy pas do wjazdu na górę, który zastępuje orczyk, a także kolorową trasę slalomową z bramkami. Podobnie jak w parku w ośrodku Jasna, również tu instruktorzy zajmą dzieci nie tylko nauką jazdy, ale również grami i zabawami na świeżym powietrzu.

W sezonie zimowym narciarze mają możliwość wykupienia super karnetu, który pozwala korzystać z 7 słowackich ośrodków narciarskich: Chopok północ i południe, Tatrzańska Łomnica, Park Snow Donovaly, Snow Paradise Veľká Rača - Oščadnica, Malino Brdo, Vrátna Free Time Zone. Jest to 117 kilometrów tras zjazdowych, 29 kolejek linowych i 67 wyciągów. Skipass można kupić w trzech wariantach: 10 – dniowy, 15 – dniowy i sezonowy. Cena za skipass 10 – dniowy dla dorosłych wynosi 206 €, dla seniorów i juniorów 208 € a dla dzieci 182 €. Natomiast przy zakupie karnetu sezonowego cena ulega zmianie, dla dorosłych jest to 390 €, dla seniorów i juniorów 315 € a za dzieci trzeba zapłacić 275 €.

Słowacja oprócz tego że jest świetnym ośrodkiem narciarskim, słynie ze swoich niezliczonych uzdrowisk i basenów termalnych. Przykładem może być Bešeňová – miejscowość uzdrowiskowa, znajdująca się niedaleko miasta Ružomberok w regionie Liptova lub Vel’ký Meder, słynące ze swoich parków wodnych Thermal Corvinus. Natomiast największym, całorocznym parkiem wodnym położonym w północnej części tego kraju, w Liptowskim Mikulaszu, jest Aquapark Tatralandia. Oferuje on liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, ale także sprawi dużo radości dorosłym. Innymi miejscami na Słowacji, gdzie znajdująsię tego typu kąpieliska termalne są Senci, Patince, Vyšné Ružbach, Vyhne czy w Štúrovowie.

Wybierając się na Słowację należy pamiętać aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Obecnie nie ma już kontroli granic wiec przejazd jest wolny i można o tym zapomnieć. Warto też mieć przy sobie legitymacje szkolną lub studencką (jeśli oczywiście takową posiadamy) ponieważ na ich podstawie można skorzystać z wielu zniżek.

Sam dojazd na Słowację nie stanowi problemu, a podróż samochodem nie wymaga specjalnego szukania przejść granicznych - jest ich 45. Niektóre miasta po obu stronach granicy mają też regularne połączenia autobusowe lub kolejowe. Poruszanie się po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu wymaga winiet, które można zakupić na każdej stacji benzynowej i trzeba je nakleić na szybę samochodu.

Typowa słowacka kuchnia również jest znana wszystkim turystom, zwłaszcza panierowany ser z sosem tatarskim czy kluseczki z bryndzą i skwarkami. Na słowackich stołach często pojawiają się sery. Obok znanej bryndzy dużym uznaniem cieszą się oravské korbáčiký – rodzaj oscypków formowanych w wiązki cieniutkich włókien, solone lub wędzone. Dopełnieniem do tego jest równie słynne słowackie piwo. Słowacja posiada również spore tradycje winiarskie sięgające wczesnego średniowiecza. Winorośl uprawiana jest w Małych Karpatach oraz na południu kraju gdzie powstaje słynny tokaj. Smakosze win powinni też spróbować alkoholi z okolic Bratyslawy i Koszyc.

Wspaniała sceneria ośnieżonych gór Słowacji, warunki klimatyczne, ceny, zaplecze turystyczne oraz infrastruktura narciarska na pewno zafascynują wszystkich miłośników narciarstwa. Doskonale przygotowane trasy, sieć wyciągów oraz niezwykła atmosfera panująca w klimatycznych górskich miasteczkach sprawiają, że słowackie ośrodki są chętnie odwiedzane każdego roku.


Dodatkowe informacje o ośrodku narciarskim na Słowacji:
Chopok


Kurorty narciarskie na Słowacji: