Przepisowo ? rowerowo

Komu wolno przebywać na drodze dla rowerów?  Jak się nią prawidłowo poruszać? Kiedy zakaz wjazdu rowerów wcale ich nie dotyczy? Wydobywamy na światło dzienne prawie nieznane przepisy rowerowe.

Pieszy, a droga dla rowerów
Jedynym pieszym uprzywilejowanym na drodze dla rowerów jest osoba niepełnosprawna, której  rowerzysta musi też ustąpić pierwszeństwa.

„Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.”

W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.”

Pieszy i przechodzenie (nie) po pasach
Czy pieszy może przechodzić przez jezdnię (droga rowerowa to też jezdnia!) jedynie na pasach? Oczywiście, że nie!

„Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowani”.

Pamiętajmy jednak o zachowaniu wyjątkowej ostrożności i ustąpienia samochodom i rowerom!

Pieszy z pierwszeństwem
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

Dodatkowo w terenie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości jezdni i ma tam pierwszeństwo przed pojazdami.

Zakaz rowerowy na rowerowej drodze
„Znak „droga dla rowerów” oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są zobowiązani do korzystania z tej drogi”.

Znaczy to niestety, że rowery trójkołowe oraz te z przyczepkami nie powinny poruszać się po drodze rowerowej (ta przedziwna sytuacja wynika z definicji roweru za która nie nadążają przepisy dotyczące znaków drogowych).



Na rowerze środkiem drogi
Czy zawsze należy poruszać się rowerem jak najbliżej prawej krawędzi? Otóż nie, mówi o tym też przepis:

„Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.”

Dzięki jeździe środkiem pasa rowerzysta ma lepszą widoczność i jest lepiej zabezpieczony przed niebezpiecznymi manewrami kierowców.

Rowerem przy lewej krawędzi jezdni

"Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10".

Przepis dotyczy dróg bez chodników głównie poza terenem zabudowanym. Lewą stroną cykliście mogą, a nawet powinni się poruszać w trakcie skrętu w lewo na ulicach jednokierunkowych.

Legalny zakaz
Opiszemy ten przepis na przykładzie z Jarosławca. Pojawiły się tam razem znaki „zakaz wjazdu rowerów” i „nie dotyczy rowerów”. Wydawać by się mogło sprzeczna informacja  - ma jednak sens. Znaczy, że zakaz dotyczy rowerów wielośladowych, a wyjęte są spod niego jednośladowe. Czyli na tradycyjnych dwóch kółkach można wjeżdżać.



Mamy nadzieję, że nasze informacje czasem okażą się przydatne.

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://polskanarowery.sport.pl

Redakcja serwisu www.escapador.pl