Pięć ciekawostek na temat Paryża, o których nie wiedziałeś

Paryż słynie z romantycznych spacerów Polami Elizejskimi, rejsu statkiem po Sekwanie, urokliwych uliczek z kawiarniami, w których bywali słynni artyści i gdzie bawiła się paryska bohema, a także z niepowtarzalnego klimatu, jaki tworzą paryżanie.

Starożytne dzieła sztuki w galeriach i muzeach, monumentalne zabytki i przepięknie zagospodarowana przestrzeń miasta przyciąga co roku miliony turystów, również z Polski: dla połączenia Polska – Paryż loty odbywają w każdy dzień tygodnia, kilkanaście razy dziennie.

Oprócz tych wszystkich interesujących miejsc, jest kilka ciekawostek dotyczących właśnie tego miasta zakochanych.Jedną z nich jest z pewnością tzw. syndrom paryski, który podobnie jak syndrom Stendhala, opisuje się jako rodzaj zaburzenia somatoformicznego. Charakteryzuje się ono przyspieszonym biciem serca, zawrotami głowy, a nawet halucynacjami, a wszystko to jest spowodowane ogromem dzieł sztuki, zabytków i innych wspaniałości na małej przestrzeni. Jest do dolegliwość, która najczęściej występuje u japońskich turystów.

Chociaż Paryż nie był pierwszym miastem na świecie, w którym ruszyły linie metra, to właśnie od nazwy Chemin de Fer Métropolitain („Metropolitalna kolej żelazna”), a właściwie od skrótu métro – przyjęła się dzisiejsza nazwa. Paryskie metro otwarto w 1900 r., obecnie posiada 16 linii i ma łączną długość ok. 221 km.

Plaża w sercu miasta? To w Paryżu norma – od 2001 r. w centrum Paryża, przy Sekwanie, miasto funduje mieszkańcom sztuczną plażę, łącznie z hamakami, parasolami, kursami tańca i egzotyczną śródziemnomorską roślinnością. Niestety jednak sama kąpiel jest w Sekwanie zabroniona.
Najkrótszą ulicą w Paryżu jest Rue des Degrés, która ma zaledwie 5,75 metrów długości i znajduje się pomiędzy numerami 87 i 89 przy Rue de Cléry w II dzielnicy. Natomiast najszersza w Paryżu jest Avenue Foch w XVI dzielnicy, licząca aż 140 metrów.Stolica Francji jest również znana z wielu fotografii i filmów, w tym w szczególności: Zakochany Paryż, Francuski pocałunek, Kod da Vinci, Amelia, Pachnidło, 13 dzielnica, Moulin Rouge!, Vidocq. Jak widać miasto to jest jednym z ulubionych miejsc filmowców.
 

Artykuł pochodzi z serwisu: zgredtodziad.eu

http://zgredtodziad.eu/piec-ciekawostek-na-temat-paryza-ktorych-nie-wiedziales