Nowy rekord Maratonu Gór Stołowych

Maraton Gór Stołowych uważany jest za najtrudniejszy w Polsce. Zawodnicy zaczynają swój bieg w Pasterce, natomiast meta znajduje się w Szczelińcu.

W tym roku odbyła się IV edycja biegu, ukończyło go prawie 500 osób. Laureatem został Marcin Świerc z Salomon Suunto Team, który przebiegł dystans w 3godziny 53 minuty i 14 sekund. Było to jego drugie zwycięstwo w tym cyklu maratonów. Ustanowił on tym samym nowy rekord, który w przyszłym roku będzie czekał na pobicie.

Magda Łączak z tego samego zespołu co Marcin Świerc była zwyciężczynią wśród pań, pokonała 46km w czasie 4 godzin 56 minut i 30 sekund.

Sama trasa biegowa to przepiękne krajobrazy, różnorodność otoczenia uprzyjemnia bieg zawodnikom. Błędne Skały, polsko-czeskie lasy i łąki rozciągają się wzdłuż trasy. Nie brak tu jednak trudności technicznych takich jak wąskie ścieżki, skałki, liczne korzenie czy pochodzące jeszcze z 1817 roku schody kończące bieg. Przewyższenia na trasie sięgają od +1900 do -1700 metrów.

Każdy biegacz, który ukończył bieg otrzymuje 1 punkt kwalifikacyjny do Ultra Trail du Mont Blanc oraz punkty w cyklu biegów górskich Salomon S-LAB.