Nowe przepisy dotyczące świadectw kwalifikacji w lotnictwie cywilnym

Od 8 czerwca 2013 obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dotyczące świadectw kwalifikacji.

Nowe przepisy dają możliwość sprawdzania zarówno umiejętności jak i wiedzy, żeby przedłużyć ważność uprawnień lotniczych znajdujących się w świadectwie kwalifikacji. Można również ponownie przystąpić do egzaminów państwowych.

Dotychczasowe przepisy obejmowały wspólnie temat licencji lotniczych oraz świadectw kwalifikacji. Teraz zagadnienia świadectw zostały potraktowane osobną regulacją prawną.

 Według rozporządzenia niektóre świadectwa kwalifikacji mają być bezterminowe. Stare przepisy nakładały na wszystkie ważność na 5 lat. Teraz związane jest to z ważnością uprawnień podstawowych, które zdobywa się z danym świadectwem oraz ważnością orzeczeń lekarskich.

Ponadto przepisy wprowadzają nowe rodzaje świadectw, tj. kwalifikacji pilota wiatrakowcowego o maksymalnej masie startowej do 560 kilogramów, mechanika poświadczenia obsługi spadochronów oraz mechanika poświadczenia obsługi wiatrakowca o maks. masie startowej do 560 kilogramów.

Rozporządzenie dzieli także możliwe do zdobycia uprawnienia na podstawowe i dodatkowe. Podstawowe uprawnienia ważne będą przez 5 lat z wyłączeniem uprawnień pilota lotni, paralotni i mechanika, które wydawane będą bezterminowo.

Dodatkowe uprawnienia, z wyjątkiem lotów tandemowych z pasażerem ważne będą przez 3 lata. Ważną informacją jest fakt, iż o terminowości uprawnień decydować będzie aktywność i praktyka pilota lotni lub paralotni.

Wszystkich zainteresowanych dokładną treścią rozporządzenia zapraszamy do dziennika ustaw.
 
Redakcja serwisu Escapador.pl