Jastarnia

Bardzo przyjemne miasteczko, położone w środku półwyspu Helskiego, przed Juratą. Wąska mierzeja sprawia, że z każdego miejsca jest blisko zarówno na plażę nad morzem jak i nad cichą zatokę. Dawniej była to mała rybacka miejscowość, a obecnie jest to strasznie popularna miejscowość letniskowa.

OPIS I POŁOŻENIE

Bardzo przyjemne miasteczko, położone w środku półwyspu Helskiego, przed Juratą. Wąska mierzeja sprawia, że z każdego miejsca jest blisko zarówno na plażę nad morzem jak i na cichą zatokę. Dawniej była to mała rybacka miejscowość, a obecnie jest to strasznie popularna miejscowość letniskowa.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Nadmorska plaża to doskonałe miejsce do poleniuchowania i korzystania z kąpieli słonecznych. Plaża jest dość szeroka, można znaleźć płycizny roztaczające się na trochę więcej niż 2-3 metry, zatem można tam spróbować kitesurfingu. Przy wietrze onshore panują wręcz idealne warunki, jednak już przy sideshore pojawiają się trudności z postawienie latawca. Dla wielu zaletę stanowi brak falochronów.
Fani sportów wodnych wybierają raczej szaleństwo nad zatoką. Korzystają tam z ciepłej (jak na polskie warunki) i spokojnej wody. Panują tam idealne warunki do windsurfingu i nawet kitesurfingu. Śmiało można wykorzystać te tereny do nauki oraz doskonalenia umiejętności.
Do kitesurfingu można wykorzystać dwa miejsca. Jednym z nich jest Maszoperii - pole namiotowe, oddalone od centrum Jastarni ok. 3 kilometrów. Jest ono położone przy lesie. Plaża niestety jest wąska. Mankamentem jest także występujący tam tłok.
Drugim miejsce jest plaża przy Dradze, zlokalizowana bliżej centrum Jastarni (niecałe 10 minut spacerkiem). Plaża jest dość szeroka i nie ma tam za dużo zwykłych wczasowiczów, których zniechęcają wodorosty (choć nie jest ich za wiele). Na prawie całej szerokości plaży jest raczej płytko (ok.1m). Głębsze miejsca są otoczone sieciami rybackimi, co powoduje łatwe ich zlokalizowanie. Na plaży jest umiejscowiona szkółka windsurfingowa, która ma swoją wyznaczoną cześć plaży. Amatorzy kitesurfingu mogą korzystać z pozostałej części. Niestety zdarza się, iż niekiedy osoby ze szkółki wpływają na teren kite zone, który niestety jest słabo oznaczony. Wyjściem z sytuacji jest wypłynięcie głębiej, gdzie zresztą panują lepsze warunki niż przy brzegu. Da się pływać przy każdym wietrze południowym, a nawet zachodnim - z tym, iż wtedy trzeba pływać dalej od brzegu.
Po za tym w porcie w Jastarni znajduje się całoroczna baza nurkowa DIVING BALTIC.



INNE ATRAKCJE

Do atrakcji w okolicach Jastarni można zaliczyć:

  • Muzeum Rybackie Juliusza Strucka - znajduje się przy ulicy Mieckiewicza 115. Można tam zobaczyć sprzęty rybackie, zrekonstruowaną izbę rybacką z początków XX wieku,

  • Chatkę Rybacką ? znajdująca się w centrum miasta, przy ul. Rynkowej 10. Jest to oryginalna chałupa rybacka z wyposażeniem z XIX wieku, a najstarsze obiekty pochodzą z XV wieku.
  • Skansen Fortyfikacji ( składa się z 4 schronów bojowych ? Saragossa, Sęp, Sabała, Sokół). Jest to nie lada grata dla wielbicieli militariów.

  • Port rybacki - zbudowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego

DOJAZD

Do Jastarni kursują pociągi z Gdyni, Helu, Warszawy, Katowic, a nawet Krakowa (w tym przypadku podróż trwa jednak ponad 14 godzin)