Jak wybrać dobry namiot na letnie eskapady?

Namiot to wciąż bardzo popularny rodzaj przenośnego schronienia, które może być używane przez jedną lub więcej osób. Dość często wykorzystywany jest przez ludzi, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na noclegi na kwaterach, w pensjonatach czy hotelach. Ponadto jest też idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących mobilny sposób spędzania wolnego, wakacyjnego czasu.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór tego typu schronienia i powzięliśmy decyzję
o zakupie namiotu, to wchodząc do przeciętnego sklepu sportowego możemy dostać oczopląsu
i zawrotów głowy od liczby dostępnych modeli.
Jak poradzić sobie z wyborem odpowiedniego sprzętu, gdy jeszcze nigdy nie mieliśmy
z nim do czynienia? Po pierwsze, powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • Gdzie i w jakich warunkach zamierzasz korzystać ze swojego namiotu?
  • Ile osób będzie w nim spało? Czy na eskapadę zabierasz czworonoga?
  • Jakim środkiem transportu będziesz podróżować? A może wybierasz się na pieszą wędrówkę?
  • Ile pieniędzy możesz wydać na zakup sprzętu?
 
Wybór jest bardzo duży. Są bowiem namioty trzy sezonowe i całoroczne. Te pierwsze nadają się do korzystania z nich wiosną, latem i jesienią. Z całorocznych możemy zaś korzystać również zimą. Istotne też jest to czy w miejscu, do którego się wybieramy możliwe są opady deszczu. Jeśli tak, to powinniśmy się zdecydować na namiot o wysokiej nieprzemakalności tropiku (min. 2000 mm). Nieprzepuszczalność podłogi powinna być o około 500 mm wyższa. Znacznie wyższe wartości powinny przyjąć zaś namioty całoroczne, z których będziemy korzystać w warunkach zimowych. Bardzo istotna jest też wentylacja naszego tymczasowego schronienia.
 

Kupując namiot powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość. Podawana jest ona zazwyczaj  w liczbie osób, dla których został on zaprojektowany. Jeśli nie grozi nam dźwiganie namiotu na plecach, to warto wybrać model przeznaczony dla jednej osoby więcej. Znacząco zwiększa to swobodę korzystania z niego. Podobnie też sytuacja ma się z dodatkowymi wejściami i przedsionkami - jeśli będziemy dźwigać namiot na plechach warto z nich zrezygnować, ponieważ dość znacznie wrasta jego waga. Jeśli już poruszamy temat wagi namiotu, należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany stelaż. Może to być tańsze, lecz cięższe włókno szklane, lub droższe, ale lżejsze aluminium. Ważny jest też typ stelażu – wewnętrzny lub zewnętrzny. Określenie „stelaż wewnętrzny” oznacza tyle, że najpierw rozbijamy sypialnię,
a dopiero na to narzucamy tropik. Stelaż zewnętrzny zaś umieszczamy w tunelach na tropiku, czyli rozbijamy go najpierw, a dopiero potem podwieszamy sypialnię. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku rozstawiania namiotu w deszczu, bo przy stelażu zewnętrznym sypialnia nam nie moknie.
 
Jeśli chodzi o kształt namiotu to wyróżniamy namioty chatki (starsze trójkątne), tunelowe
i typu igloo. Chatki są dość ciężkie i trudne do rozłożenia. Potrzeba do tego sporo śledzi, nadają się za to na namioty rodzinne. Namioty tunelowe cechuje niewielka waga, dobra wentylacja, stosunkowo łatwy sposób rozstawiania, są przestronne i dobrze odpowiadają potrzebom rodziny
i ludzi lubiących dłuższe wyprawy. Igloo to typ lekkiego namiotu idealnego dla osób często zmieniających miejsce pobytu. Jest lekki, szybko się go rozkłada. Jest też stabilny. Nie ma w nim jednak zbyt wiele miejsca. 
 
Poza tymi zasadniczymi cechami namiotu warto również zwrócić uwagę na dodatki – liczbę kieszonek i schowków wewnątrz (pomoże to utrzymać porządek), odblaski, które pomogą nam znaleźć namiot w ciemności.
 
Jak widać, wybór namiotu to dość skomplikowana sprawa i z cała pewnością należy tę decyzję dobrze przemyśleć. Przeanalizować swoje potrzeby, a także wszystkie za i przeciw konkretnego modelu. Warto też poradzić się znających się na rzeczy przyjaciół lub znajomych. Opinia życzliwej osoby na pewno też będzie bardzo pomocna.

Redakcja serwisu www.escapador.pl