Gwadelupa

Gwadelupa znajduje się pomiędzy Dominiką oraz Antiguą i ma status zamorskiego departamentu Francji. Wyspa ta ma niezwykły przybliżony do motyla kształt i składa się faktycznie z dwóch, bardzo różniącym się pod względem krajobrazu, połączonych wysp - Basse-Terre i Grande-Terre. Rozdziela je słona rzeka zwana Riviere Salee i szerokie pasmo lasu namorzynowego. Ta druga jest bardziej płaska i lepiej zagospodarowana. Tam też znajdują się najlepsze plaże, lotnisko i główne miasto Pointe-a-Pitre.

OPIS I POŁOŻENIE

Gwadelupa znajduje się pomiędzy Dominiką oraz Antiguą i ma status zamorskiego departamentu Francji. Wyspa ta ma niezwykły przybliżony do motyla kształt i składa się faktycznie z dwóch, bardzo różniącym się pod względem krajobrazu, połączonych wysp - Basse-Terre i Grande-Terre. Rozdziela je słona rzeka zwana Riviere Salee oraz szerokie pasmo lasu namorzynowego. Druga z wysp jest bardziej płaska i lepiej zagospodarowana. Tam znajdują się najlepsze plaże, lotnisko i główne miasto Pointe-a-Pitre. Natomiast zachodnia wyspa jest górzysta, pokryta lasami i ma przeważnie klifowe brzegi. W pobliżu Gwadelupy znajdują się także inne mniejsze wyspy - Desirade, Marie-Galante oraz najbardziej malownicza Saintes, które są wspólnie z nią administrowane.
Jak w całym rejonie panuje klimat tropikalny wilgotny, średnie temperatury wynoszą od 27 do 32 stopni przez cały rok, pomiędzy majem a październikiem występuje tu pora wilgotna.
Atmosfera panująca na Gwadelupie jest pełna uroku i jednoznacznie kojarzy się z Francją. Znajduje się tutaj pełno kawiarni, piekarni oraz restauracji.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Warunki naturalne oraz klimat Gwadelupy sprzyjają sportom wodnym,takim jak nurkowanie, surfing i kitesurfing oraz także żeglowaniu.
Dla miłośników nurkowania wielką gratką jest przede wszystkim słynny podwodny park Cousteau Underwater Park. Stanowi on jedno z najlepszych miejsc nurkowych na Karaibach, gdyż jest pełen raf koralowych oraz egzotycznych, wielobarwnych ryb i innych stworzeń morskich, jak na przykład ośmiornice czy gąbki morski.
Miejscówkami na Kitesurfing są jest m.in Les Salines oraz Saint Anne (lepsza opcja), która zapewnia niesamowitą możliwość przemierzania przez tunel krystalicznej turkusowej wody. Niestety obie te plaże zazwyczaj są wypełnione "zwykłymi" plażowiczami, zażywającymi kąpieli słonecznych oraz morskich. Nie sprzyja to niestety uprawianiu kitesurfingu. Natomiast plaża Bois Jolan zapewnia doskonałe warunki do treningu, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych kitesurferów. Warto podkreślić, iż podczas gdy południowe wybrzeże oferuje jedynie dobry wiatr (przynajmniej w okresie zimowym), to na północnym wybrzeży występuje także dobra fala denna. Inną dobrą miejscówką dla fanów kitesurfingu jest także plaża Le Moule. Wieje tam wiatr ze wschodu i południowego wschodu.
Rejon Gwadelupy jest popularny wśród żeglarzy zwłaszcza zatoka na wyspach Saints.
Wśród innych sportowych atrakcji można wymienić tenis, golf, jazda konna, rowery górskie, piesze wędrówki po lesie tropikalnym, trekking, canyoning, narty wodne, surfing, windsurfing, spływy kajakowe, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, quady i inne.



INNE ATRAKCJE

Główną atrakcją turystyczną Gwadelupy stanowią trzy wodospady Chutes de Carbet. Najwyższy z nich jest jednocześnie jednym z najwyższych na Karaibach i mierzy 115 metrów wysokości. Nieco mniejszy jest 110 metrowy wodospad, do którego jednak dużo łatwiej dotrzeć. Wszystkie one są połączone ścieżkami turystycznymi.
Spacerując uliczkami Pointe-a-Pitre można obserwować wiele przykładów architektury kolonialnej i przypominającej południową Francję. Ciekawy jest szczególnie plac Victoire, katedra Piotra i Pawła (choć jest dość skromna) i ratusz. To reprezentacja architektury francuskiej, z kolei typową zabudowę wyspy można zobaczyć spacerując bocznymi uliczkami miasta Pointe-a-Pitre i odwiedzając muzea Musee Schoelcher i Musee St-John Perse. Warto także odwiedzić znajdujący się na południowym skraju wyspy Fort Saint-Charles (lub Delgres) oraz destylarnie rumu Domaine de Sevrin. Miłośnikom kawy i czekolady należy polecić wyprawę do La Bonifiere, znajdującej się na wyspie Basse-Terre. Wielbiciele tropikalnej roślinności znajdą coś dla siebie w Ogrodzie Botanicznym Deshaies, który znajduje się na zachodnim skrzydle wyspy, Basse-Terre
Wyspy Saints także są ciekawym obiektem do zwiedzania i spacerów. Zobaczyć tam można rybackie porty oraz bardzo kolorowe targowiska, na których jest pełno kwiatów oraz egzotycznych owoców.
Z Gwadelupy można oczywiście udać się w rejs na inne wyspy południowo karaibskie, m.in. na Dominikę, Martynike i St. Lucię.



DOJAZD

Najlepszą opcją jest przelotu na Południowe Karaiby. Jest dostępne połączenie z Paryża na Francuskie Antyle. Tego typu połączeń jest dość sporo, nawet kilka razy dziennie samoloty kursują na tej trasie. Lot z Paryża trwa 8 godzin.
Obywatele Polscy udając się na Gwadelupę nie muszą mieć żadnych wiz, wystarczy paszport albo dowód osobisty. Jednak niezwłocznie po przyjeździe trzeba wypełnić kartę wjazdową i podać adres swojego zakwaterowania na wyspie, dlatego też warto zadbać aby mieć pod ręką nazwę oraz adres swojego hotelu bądź pensjonatu.
Podróżując w ten rejon trzeba pamiętać także o różnicy czasu, wynoszącej 6 godzin ( zimą 5godzin).