Egipt ? Some Bay

Some Bay to nadmorski egipski kurort położony między Safagą a Makadi Bay. Jest on zlokalizowany w odległości 45 kilometrów od Hurghady.
Miejscowość ta oferuje piękne piaszczyste plaże i błękitne morze oraz pustynno-górski krajobraz. W przeciwieństwie do większości innych kurortów Some Bay choć oferuje luksusowy wypoczynek oraz możliwość uprawiania sportów wodnych (kitesurfing, windsurfing, nurkowanie), to jednak jest to raczej niewielka, spokojna miejscowość. Pozwala to na kojący wypoczynek z dala od zgieł

OPIS I POŁOŻENIE

Some Bay to nadmorsk egipskii kurort położony między Safagą a Makadi Bay. Jest on zlokalizowany w odległości 45 kilometrów od Hurghady.
Miejscowość ta oferuje piękne piaszczyste plaże i błękitne morze oraz pustynno-górski krajobraz. W przeciwieństwie do większości innych kurortów Some Bay, choć oferuje luksusowy wypoczynek oraz możliwość uprawiania sportów wodnych (kitesurfing, windsurfing, nurkowanie), to jednak jest to raczej niewielka, spokojna miejscowość. Jest to zatem idealne miejsce na kojący wypoczynek z dala od zgiełki i tłoku.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Same Bay to raj zarówno dla kitesurferów i windsurferów oraz nurków i golfiarzy.
Występowanie północnych pasatów dodatkowo wzmacnianych przez ukształtowanie terenu sprawia, iż panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W okolicy znajduje się baza windsurfingowo ? kite?owa, zlokalizowana po północnej stronie hotelu Palm Royale (dawniej Intercontinental). Baza ta jest bardzo dobrze zorganizowana. Jeśli chodzi o kite'a to plaża jest podzielona na części uwzględniające miejsca do lądowań, startów latawców oraz korytarze do wchodzenia w strefy startów. Sama baza jest także bardzo dobrze zapatrzona w sprzęt. Oczywiście znajdzie się tam także miejsce do odpoczynku. Niestety ?rescue? w Same Bay należy do jednych z najdroższych ( ok. 60 euro za tydzień). I jest one konieczne, jeśli chcesz popływać na tym spocie. Warto także wcześniej umówić się w bazie aby uniknąć rozczarowań.
Strefa kitesurfingu jest bardzo płytka (30 - 60 cm), przez co doskonale nadaje się do nauki i doskonalenia umiejętności. Aby poćwiczyć jakieś bardziej skomplikowane ewolucje warto wypłynąć głębiej, na zewnątrz zatoki, poza płyciznę . Warunki wiatrowe są bodajże lepsze od Hurghady, a to za sprawą specyficznego ukształtowania terenu. Najbardziej sprzyjający pod tym względem okres to miesiące od maja do października. Najlepsze wiatry wieją od północnego zachodu (te występują najczęściej), od strony pustyni. Przy kierunku północny wschód siła wiatru przeważnie słabnie. Dzięki kierunkowi wiatru od brzegu, woda jest bardzo płaska, co stwarza dobre warunki dla wielbicieli szybkiego pływania oraz freestyle'a. Śmiało można uczyć się tutaj także nauki zwrotu w ślizgu. Długa mielizna na zawietrznej zapewnia bezpieczeństwo i ogranicza możliwość ?wywiania?.
Miłośnicy golfa także poczują się tutaj jak w raju. W pobliżu hotelu Caribben World zlokalizowane bowiem jest 18-nasto dołowe pole golfowe o randze mistrzowskiej ? The Cascades Championship Golf. Zostało ono zaprojektowane przez słynnego golfistę Gary'ego Playera i uznawane jest za unikatowe nie tylko w skali regionu ale i całego świata. Osoby o różnym poziomie zaawansowania gry mogą śmiało spróbować na nim swoich sił.INNE ATRAKCJE


Miejscowość Some Bay to raczej bardzo spokojne miejsce
, osoby pragnące nocnych rozrywek mogą czuć się rozczarowane. Alternatywą jest jednak wybranie się na nocne szalone eskapady do Hurghady. A miłośnicy spokojniejszego wypoczynku na pewno znajdą sobie zajęcie w Same Bay, w dwóch znajdujących się tam bardzo luksusowych hotelach. Warto wspomnieć, iż w okolicy znajduje się jedno z największych uzdrowisk i thalassoterapii.
Same Bay to także dobra wypadowa na wycieczki w głąb Egiptu.
Po za tym jeden z hotelów ma swoją marinę, z której wypływają łodzie na wycieczki oraz na snoorklingi, dzięki czemu możesz poznać podwodnych świat tych okolic.DOJAZD

Najlepszą opcja transportu do Same Bay jest oczywiście przelot samolotem do Hurghady, a następnie skorzystanie z transportu hotelowego albo dojechanie taksówką. Dojazd trwa ok. 1h.
Wymagana długość ważności paszportu to 6 miesięcy od momentu wylotu. Na miejscu obowiązkowo trzeba także wykupić wizę (zaraz na lotnisku). Jej koszt to nie całe 20 dolarów.
Wynajęcie samochodu jest tam raczej nie opłacalne. Na miejscu taksówki są dość tanie, warto jednak uzgodnić cenę przed rozpoczęciem podróży.
Robiąc pamiątkowe zakupy należy pamiętać, iż z Egiptu nie można wywozić kawałków rafy koralowej, antyków oraz skór zwierząt.