Czym się różni pensjonat od hotelu?

Najem pokojów w naszym kraju odbywa się na dużą miarę  w miejscowościach wakacyjnych, tj, w apartamentach gościnnych, na mieszkaniach miejskich i domkach letniskowych. W zapisie przepisów usługi tego typu zapisane są jako usługi motelowe, zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym z 1997 roku.  Ustawa ta całkowicie precyzuje jakiej klasy lokum trzeba się spodziewać korzystając z hotelu.

Powinien być to obiekt mający co najmniej 10 pokoi, prezentujący duży obręb usług związanych z bytnością urlopiczów, w którym bez komplikacji dostać można nocleg w apartamencie 1-osobowym lub 2-osobowym. Z kolei motel będzie oznaczał teren zlokalizowany blisko drogi wraz z parkingiem i opcją skorzystania z służb motoryzacyjnych. Jeśli uwagę nasza zwróci natomiast pensjonat, w regulacji ustawy właściciel powinien naszykować najem w co najmniej 7 pokojach i zaproponować całodzienne wyżywienie.

Brak sposobu sprostania tym warunkom przekłada się często na zmianę określenia miejsca. W kurortach kartki z napisem wynajem mieszkania -pensjonat, zastąpiły słowa willa lub apartamenty gościnne. Pokoje gościnne są w stanie zaoferować nocleg w równie luksusowych warunkach, co wspomniane obiekty hotelarskie, jednak wymogi sanitarne, higieniczne i epidemiologiczne określane w odpowiednich ustawach są znacznie mniejsze. Właścicielom dużo łatwiej jest przygotować lokale dla gości do sezonu, jednakże musi liczyć się z mniejszą ceną za wynajem. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest jednak postanowienie starosty lub innego urzędnika.

Osobną kategorią jest wynajem mieszkania przez właścicieli mieszkań własnościowych, umiejscowionych nad morzem. W porze urlopowej lokal zwykle najmowany jest studentom, tymczasem w lecie oddawany jest do dyspozycji urlopowiczom. Tego typu oferty spotykane są w większych miejscowościach nadmorskich.


Źródło: autosport.media.pl