Czechy ? wspaniałe warunki do szusowania i konkurencyjne ceny.

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się na narty do Czech. Są to przede wszystkim bardzo przyzwoite warunki do szusowania na wielu ciekawych trasach zjazdowych. Rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz korzystne ceny. Dlatego planując aktywny urlop zimowy warto zainteresować się ofertą naszych południowych sąsiadów.

Czeskie góry chociaż nie należą do najwyższych w Europie, potrafią zapewnić amatorom sportów zimowych mnóstwo atrakcji. Ośrodki narciarskie w Czechach mają coraz więcej zwolenników, ponieważ oferują bardzo dobre warunki narciarskie na świetnie przygotowanych, naśnieżonych trasach, zróżnicowanych pod względem trudności. W znacznym stopniu została rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura narciarska, postawiono nie tyko na nowe wyciągi, ale również na ważne dla turystów parkingi, bazę gastronomiczną i wygodne hotele. Do dyspozycji narciarzy jest 450 km tras zjazdowych w ponad 200 ośrodkach.

Najczęściej odwiedzane czeskie ośrodki narciarskie znajdują się w północnej części kraju. Największym regionem narciarskim są Karkonosze oraz Góry Izerskie. We wschodniej części Sudetów sławne są Jesioniki, a w południowej części Czech góry Szumawa.

Sezon narciarski w Czechach trwa 5 miesięcy. W tym czasie miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać ze wspaniałej jakości tras zjazdowych, wyciągów narciarskich, szkółek, serwisów i wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dodatkowym udogodnieniem dla narciarzy jest połączenie poszczególnych stacji w regiony narciarskie, które zostały objęte jednym skipassem.

Czechy to miejsce uznawane za idealne do nauki jazdy na nartach. Na dzieci czekają profesjonalni instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia w różnych językach. W tym celu powstały wydzielone, świetnie wyposażone parki narciarskie, zapewniające komfortowe warunki dla najmłodszych podczas stawiania pierwszych kroków na nartach. W różnych regionach dzieci mają zapewnione różne atrakcje zimowe, od parków przez kolorowe slalomy, snowtubing i wiele innych.


Najbardziej znane centra narciarskie położone w Karkonoszach to: Szpindlerowy Młyn, Harrachov i Rokytnice. Wszystkie te ośrodki oferują wspaniałe możliwości uprawiania sportów zimowych. Najdłuższa trasa zjazdowa znajduje się w Jesenikach, a najbardziej znanym ośrodkiem jest Ramzova. Wspaniałe warunki śniegowe, dobrze utrzymane trasy zadowolą zarówno początkujących jak i zaawansowanych narciarzy. Perełką Gór Izerskich jest szczyt Jeszczed, z którego rozciąga się piękny widok na Liberec. Tutaj największą stacją narciarską jest Tanvaldský Špičák i 6 km tras zjazdowych o wszystkich poziomach trudności. Idealne warunki dla rodzin z dziećmi oferuje ośrodek sportowy na Szumawie - Zadov – Churáňov, gdzie znajduje się 7 tras zjazdowych w większości łatwych i o średnim stopniu trudności.

Szpindlerowy Młyn to bez wątpienia perła Karkonoszy leżąca w samym ich centrum oraz jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Czechach.

Jego położenie wśród najwyższych szczytów tego masywu górskiego gwarantuje najlepsze warunki do uprawiana sportów zimowych, gdyż śnieg leży tam najdłużej i jest go najwięcej. Ośrodek, który składa się z kilku mniejszych części (Svatý Petr - Hromovka, Medvědín, Horní Mísečky, wyciąg narciarski Davidovka i Labská oraz wyciągi Horal i Krakonoš) oddaje do dyspozycji turystów 4 kolejki linowe, 11 wyciągów narciarskich oraz 25 kilometrów tras zjazdowych z czego 85% objętych jest systemem sztucznego naśnieżania.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również 3 wielkie snowparki w Mísečky, w Svatý Petr i w Hromovka. Skipass zakupiony w jakiejkolwiek kasie można wykorzystać na wszystkich wyciągach i kolejkach. Przeważają tu stoki łatwe i średnie, dla dobrze jeżdżących przygotowano tu trzy czarne trasy. Do Szpindlerowego Młyna można się dostać na dwa sposoby: przez przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov lub przejście Lubawka-Kralovec. Oferta apress ski obejmuje kryte baseny, sauny, solaria, liczne restauracje, kluby nocne, tor saneczkowy, lodowisko, bowling, tor bobslejowy czy symulatory do gry w golfa.


Harrachov należy do najpopularniejszych ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowych w zachodniej części Karkonoszy. Oferuje doskonałe warunki narciarskie na dobrze przygotowanych i regularnie naśnieżanych trasach. Tutejsze stoki idealnie nadają się do nauki jazdy na nartach. Kompleksową opiekę zapewniają szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętów oraz serwisy. Baza noclegowa obejmuje ponad 6000 miejsc noclegowych o różnym standardzie w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Atrakcją okolicy jest 8 skoczni narciarskich, dzięki czemu miasto znane jest z organizowania Pucharów Świata i Mistrzostw Świata w skokach narciarskich.


Rokytnice również należą do największych ośrodków narciarskich Czech. Na miłośników sportów zimowych czeka tam 30 wyciągów i 2 kolejki linowe. Pierwsza Łysa Góra ma długość 2198 m i jest najdłuższą w Czechach, druga Horní Domky jest czynna również w okresie letnim, gdy zapewnia możliwość przewozu rowerów gratis. Dla najmłodszych gości przygotowano atrakcje w skiparku Milka Parki, gdzie znajduje się wyciąg chodnikowy i szkółka narciarska. Warto również spróbować snowtubingu –zjeżdżania na nadmuchanych czółnach w sztucznie zbudowanym korycie śniegowym.


Ramzova to duży ośrodek narciarski w czeskich Jesionikach. Dzięki zróżnicowanym trasom można go polecić zarówno uczącym się jak i zaawansowanym narciarzom. W ośrodku znajdują się 2 kolejki linowe: 4-osobowa oraz 2-osobowa a także 3 wyciągi narciarskie. Trasy są regularnie przygotowywane, a różnice wysokości są znaczne (dochodzą do 600 m). Cały ośrodek usytuowany jest we wspaniałej górskiej scenerii, z widokiem na monumentalny szczyt Śnieżnika. Baza noclegowa znajduję się blisko wyciągów, ale znacznie bogatsza oferta dostępna jest w samych Jesenikach. Plusem dla Polaków jest mała odległość od granicy i położenie przy głównych drogach.


Tanvaldský Špičák to największe centrum narciarstwa w Górach Izerskich. Znajduje się tam 7 wyciągów o zróżnicowanej długości, w tym kolejka krzesełkowa. Na narciarzy czeka prawie 7 km tras zjazdowych, przede wszystkim łatwych. Trasy dla zaawansowanych oraz krótki odcinek bardzo trudnej trasy slalomowej biegną ze szczytu. Wszystkie trasy są naśnieżane i dobrze przygotowane, istnieje możliwość jazdy wieczornej na oświetlonym stoku.


Zadov – Churanov to niewielki ośrodek narciarski południowych Czech, który leży na granicy Szumawskiego Parku Narodowego. Dzięki swojemu wysokiemu położeniu oraz systemowi naśnieżania, którym objęta jest połowa tutejszych tras oferuje doskonałe warunki narciarskie przez 5 miesięcy. Mimo że ośrodek ma jedynie 5 km nartostrad w tym 2,8 km tras czerwonych i 2,3 km tras niebieskich, to jest zaliczany do największych w Górach Szumowskich. Ze względu na ilość łatwych tras polecany jest przede wszystkim rodzinom z dziećmi, a także miłośnikom biegów narciarskich, dla których codziennie ratrakuje się 50 km szlaków. Stoki obsługiwane są przez 2 wyciągi krzesełkowe i 2 wyciągi orczykowe. Oferta poza narciarska nie jest szczególnie bogata. Standardowa infrastruktura gastronomiczna i dodatkowe usługi relaksacyjne świadczone przez hotele są na zadowalającym poziomie.


Czechy to jeden z najczęściej wybieranych kierunków narciarskich. W ciągu ostatnich kilku lat zainwestowano w ośrodki
i ich modernizację, uruchomiono wiele nowych kolejek krzesełkowych, zwiększono system naśnieżania. Coraz większą uwagę poświęca się rodzinom z dziećmi, powstają dziecięce parki narciarskie wyposażone w wyciągi dla najmłodszych i inny sprzęt, pomocny w nauce jazdy na nartach. Bardzo zróżnicowana jest również oferta bazy noclegowej ze świetnym zapleczem gastronomicznym, w której znajdują się hotele, pensjonaty, apartamenty czy kwatery prywatne. Szereg z tych ośrodków umiejscowiony jest w pobliżu tras zjazdowych.


Spędzając urlop w Czechach będziemy mieli okazję spróbować ich tradycyjnej kuchni, w której podstawową potrawą są knedliki – czyli rodzaj klusek podawanych z sosem. Innymi smakołykami królującymi na czeskich stołach są: smażony ser, golonka czy ołomunieckie twarożki smażone w cieście piwnym. W restauracjach często podawana jest zupa gulaszowa.

Podróżując samochodem do Czech należy pamiętać o obowiązku wykupienia winiety na autostrady oraz posiadania przy sobie dokumentów: paszportu lub dowodu osobistego z minimalnie 6 miesięcznym terminem ważności.

Czeskie tereny oferują mnóstwo miejsc do narciarskich wyczynów. To idealne miejsce dla amatorów śnieżnych szaleństw na nartach. Można znaleźć tam wszystko co niezbędne podczas zimowego urlopu: trasy zjazdowe, wyciągi, serwisy, szkółki narciarskie oraz mnóstwo innych zimowych atrakcji. Republika Czeska dzięki temu że jest otoczona pasmami górskimi, doskonale nadaje się na miejsce gdzie można aktywnie spędzić wymarzony wyjazd na narty.


Więcej informacji o ośrodku narciarskim w Czechach:
Harrachov


Najpopularniejsze regiony narciarskie Czech: