Ceny jazdy na nartach w Polsce i za granicą

Każdy narciarz i snowboardzista nie raz zastanawiał się, jaki jest koszt jazdy na stokach w Polsce i za granicą. Portal Travelplanet.pl podjął się tego zadania i przeliczył, ile trzeba wydać, żeby przejechać kilometr na stokach w Europie. 

Ceny w Polsce i Czechach są mocno zbliżone i wynoszą około 70 złotych za 1 kilometr. Na Słowacji, w Austrii czy we Włoszech ta kwota zmniejsza się o ponad połowę!

W badaniu zostały ujęte wyjazdy narciarskie w hotelach o dobrym (3 gwiazdkowym) standardzie wraz z wyżywieniem HB, które znajdowały się w odległości nie przekraczającej 10 kilometrów od stoków. Żeby badania miały sens to zbadano konkretny przedział czasowy w lutym.

Badania porównano z takim samym zestawieniem zrobionym rok wcześniej. Wyniki pokazały, że Polska i Czechy są wciąż daleko za Francją czy Szwajcarią, które z kolei są dużo dalej od Austrii czy Włoch. Wyjątkiem wschodniej Europy jest Słowacja, która mocno się wybiła oferując wspólne karnety narciarskie (np. na Smokovec, Szczyrbskie Pleso, Jasną i Tatrzańską Łomnicę).

Spośród zagranicznych kurortów wciąż najdroższa jest Szwajcaria pomimo tego, że ceny w hotelach nieco się obniżyły. Z kolei do najtańszych za granicą należą Trzy Doliny we Francji. Tam średni koszt przejazdu 1 kilometra trasy wynosi 13 złotych (rok temu było to ponad 30). Powodem takiego spadku ceny jest wspólny karnet umożliwiający szusowanie we wszystkich dolinach.

Znaczną konkurencją dla Francji są Włochy, gdzie współczynnik ceny do kilometra na stoku wynosi 2,30 zł. Taka sytuacja ma jednak miejsce tylko w przypadku Val Gardena. W reszcie kraju współczynnik waha się pomiędzy 10 a 15 złotymi, co i tak stanowi niezły wynik w porównaniu z Polską.

Podsumowując – wyjazd narciarski do Austrii czy Włoch jest ok. 7 razy tańszy od Polski czy Czech. Potwierdza to ilość rezerwacji, które w 75% dotyczą właśnie tych dwóch krajów. Średni koszt tygodniowych narciarskich wczasów dla dwóch osób wynosi od 3500 do nawet 7000 złotych.

Redakcja serwisu Escapador.pl