Bez śmieci w Tatrach

Wiosna jeszcze dobrze nie zdążyła zawitać w Polskie góry, a już planowane są akcje letnie, czego przykładem jest projekt ‘Czyste Tatry 2014’, do którego już zaczął się nabór. 

Podczas pierwszego weekendu lipca 2014 wolontariusze pójdą w góry, żeby oczyścić tatrzańskie szlaki ze śmieci. Plan zakłada przejście z Dolnej Równi Krupowej po wszystkich szlakach w najwyższych górach Polski.

Akcja ma charakter międzynarodowy, ponieważ już w fazie planów Słowacy zapowiedzieli swoją pomoc. Lista, która znajduje się na stronie projektu z każdą godziną zapełnia się kolejnymi nazwiskami.

Cele projektu są oczywiste – chodzi o oczyszczenie Tatr ze śmieci, które w ciągu roku są tam przynoszone przez pseudo turystów. Idea jest jednak większa i polega na zwiększeniu świadomości tychże turystów w kwestiach zachowania porządku w górach.

Organizator akcji – Stowarzyszenie Czysta Polska – dąży do tego, żeby z każdym kolejnym wyjściem wolontariuszy na szlaki (ale także w inne miejsca, które za niedługo zostaną ujęte w projekcie) pojawiało się coraz mniej śmieci, aż do ich totalnego braku. Działania długofalowe mają zwiększyć odpowiedzialność Polaków za środowisko, w którym żyją.

Lipcowa akcja potrwa do 6 dnia tego miesiąca. W tym czasie Dolna Rówień Krupowa stanie się centrum festiwalu porządku. Rok temu do projektu zgłosiło się 3 tysiące ochotników. W tym roku przewidywania są dużo wyższe. Organizator zachęca nie tylko harcerzy, ale także osoby prywatne, dla których góry to dobro wspólne.

W czasie trwania festiwalu odbędą się także koncerty i inne wydarzenia, ale znane osoby ze świata kultury i sportu już zapowiedziały swój liczny udział.

Zachęcamy do udziału!

Redakcja serwisu Escapador.pl

Fot. czystetatry.pl