Austria - jedno z najbardziej narciarskich państw Europy!

W Europie miejsc, w których doskonale można się bawić podczas zimowego urlopu jest co najmniej bardzo dużo. Jednym z krajów najlepiej przystosowanych do uprawiania białego szaleństwa jest Austria!

Po słonecznym lecie przychodzi zima i milion myśli dotyczących nowego sprzętu narciarskiego czy snowboardowego, warunków jakie będą panować w Polsce, tego czy święta będą po lodzie czy po wodzie oraz najważniejsze – gdzie wybrać się na tydzień zimowego urlopu, żeby jak najlepiej wykorzystać czas i pieniądze. Lokalizacja naszego kraju powoduje duże możliwości – najbliżej są oczywiście Czechy i Słowacja, jednakże po niedużym doinwestowaniu spokojnie można wybrać się do Austrii, która jest tylko kawałek dalej. Robi tak bardzo wielu ludzi, dzięki czemu ten kraj zdobył uznanie i sympatię nie tylko Polaków, ale także mieszkańców innych europejskich państw.

Ta niesłabnąca popularność nie wzięła się z niczego. Kultura tego kraju i wielka gościnność mieszkańców zachęcają do corocznego odwiedzania każdego z regionów. Widać to doskonale po ilości barów apres-ski i atmosferze, która tam panuje. We wszystkich zabawa trwa do białego rana, a miłośnicy jodłowania na pewno nie wrócą z zimowego urlopu zawiedzeni pod tym względem.

Narty Austria to także ośrodki narciarskie położone w malowniczych miejscach, w których stosunek ceny do jakości jest co najmniej zadowalający. Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o tym, że niecałe 40% tego kraju to tereny nizinne (w tym Kotlina Wiedeńska), a to oznacza, że większość powierzchni zajmują góry, i to nie byle jakie, bo najwyższe w Europie – Alpy. Do tego dochodzi też skrawek Masywu Czeskiego.

W oparciu o powyższe informacje nie powinien dziwić fakt, że w Austrii znajduje się aż 76 regionów, których głównym punktem zaczepienia jest turystyka zimowa. To przekłada się na ponad 200 ośrodków narciarskich, spośród których można wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom. Poszukując w internecie informacji o tym kraju możemy natknąć się na opisy aż 800 miejscowości, w których życie zaczyna tętnić wraz z opadami pierwszego śniegu. Napływają tam wówczas turyści z całej Europy i wspólnie bawią się zarówno na stokach jak i poza nimi.

Przybliżając nieco bardziej statystyki tego kraju wypada wspomnieć o ponad 20 tysiącach kilometrów tras zjazdowych, na których w sezonie działa więcej, niż 3 tysiące orczyków, kolejek, wyciągów i innych urządzeń pozwalających na bezpieczne i spokojne dostanie się na początek każdego stoku.

Zarówno początkujący fani zimowego szaleństwa jak i zaawansowani wyjadacze znajdą dla siebie odpowiednie miejsca w Austrii. Trasy są dobrze wytyczone i oznakowane, można wybierać pomiędzy jazdą po stromych zboczach, albo łagodniejszych, ciągnących się w nieskończoność stokach. Gwarantem jest to, że na pewno będzie na nich śnieg, a przy większości rosnąć będą rosnąć drzewa, co dodatkowo urozmaici zjazdy freerideowcom. Istotną kwestią jest fakt, że pomimo dużej ilości fanatyków białego szaleństwa, która decyduje się na zimowy urlop w Austrii, stoki wcale nie są zatłoczone, a kolejki do wyciągów należą do rzadkości.
Pozostaje w dalszym ciągu pytanie – dokąd konkretnie się wybrać? Otóż najpopularniejszym i najbardziej znanym centrum sportów zimowych w Austrii jest Dolina Zillertal w Tyrolu. Bez problemu można tam znaleźć setki kilometrów tras zjazdowych dostępnych niemalże zaraz po wyjściu z hotelu. Większość ośrodków jest połączona ze sobą trasami narciarskimi, dzięki czemu można spokojnie zaliczać różne stoki w kilku ośrodkach przeskakując tylko pomiędzy kolejnymi wyciągami. Na przykład można zacząć w Penken i zjeżdżać do Horberg, gdzie można wyjechać w górę i śmigać w Rastkogel aż do końcówki w Eggalm.

Zaletą tych miejscowości, poza warunkami narciarskimi, jest także ich położenie blisko autostrady. Z Szwendau lub Muhlbach spokojnie można dostać się do samego serca doliny. Dla miłośników apers-ski i innych form rozrywki poza stokowej polecane jest Mayrhofen. Jadąc w to miejsce trzeba się liczyć z tym, że posiadanie mapy stoków, ośrodków narciarskich i połączeń między nimi jest konieczna. Podobnie przed wyjazdem warto upewnić się, że w miejscowości, do której się udajemy, jest parking i nie będzie trzeba przewozić całego sprzętu kolejkami. Więcej konkretnych informacji znajduje się w opisie Doliny Zillertal w portalu escapador.pl (linki poniżej)

Standardy bazy noclegowej są w Austrii porównywalne. Nie zależnie od tego, czy zdecydujemy się na drogi hotel, czy nieco tańsze kwatery prywatne to można być pewnym, że wszystko będzie posprzątane i przygotowane do przyjęcia gości.

Szczególnie polecaną miejscówką jest również Salzburgerland, który znajduje się najbliżej granicy z Polską. Najważniejszą zaletą tego miejsca jest 1 karnet (Salzburg Super Ski Card), dzięki któremu otwierają się przed nami stoki we Flachau, Wegrain, Grossartal, Gestein, Zell am See, Kaprun, Zillertal Arena czy Kitzbuehel. To ogromna ilość miejsc i różnorodność stoków dostępnych za pośrednictwem tylko jednego skipassu. Decydując się jednak na tą opcję trzeba mieć na uwadze fakt, iż ośrodki są oddalone od siebie o kilkanaście lub kilkadziesiąt minut jazdy samochodem. To sprawia, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, ale także poddaje pod wątpliwość to, czy w ciągu tygodniowego wypadu uda się pośmigać na stokach w każdym ośrodku.


Przed planowaniem zimowego urlopu najważniejsze jest sprawdzenie warunków pogodowych w miejscu, do którego mamy zamiar się udać. Jeżeli śniegu będzie mniej, to na pewno administracja w poszczególnych regionach zadba o to, żeby stoki i tak były odpowiednio naśnieżone. Tylko po co narażać się na niepogodę, skoro można wcześniej skontrolować prognozę długoterminową i stan tras w poszczególnych ośrodkach, a infrastruktura, ilość wyciągów, jakość zakwaterowania i gościnność będą na jednakowo wysokim poziomie.

Zasadniczą kwestią jest także styl w jakim lubmy spędzać wolny czas. Narty Austria to możliwość wyboru pomiędzy wielkimi, nowoczesnymi ośrodkami spełniającymi wszystkie normy związanymi z pretendowaniem do tytułu najlepszego kurortu narciarskiego, albo małymi i spokojnymi stacjami narciarskimi, w których najważniejsza jest cisza i spokój. W jednym i drugim przypadku można liczyć na doskonałą zabawę w równie dobrych warunkach.


Innymi Austriackimi regionami narciarskimi i snowboardowymi są miejsca opisane w artykułach znajdujących się pod poniższymi linkami:


Tuxertal 
Bad Kleinkirchheim
Obertauern
Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000
Zillertal 3000
Zillertal Arena
Ski-optimal Hochfügen i Hochzillertal
Spieljoch
Zillertal
Bad Gestein
Flachau
Zell am Ziller, Gerlos
Kaprun
Saalbach
Pitztal Gletscher
Lodowiec Stubai
Ischgl
Soelden
Zell am See
Schladming
Villach
Kitzbuhel
Mayrhofen