Zurych ? energetyczna pigułka

Trudno uwierzyć, że tak niewielkie miasto jakim jest Zurych skupia w sobie tak potężną dawkę energii. Malowniczo położony na północnym brzegu Jeziora Zuryskiego zdecydowanie zasługuje na miano szwajcarskiej perełki. Doskonale potrafi połączyć w sobie ducha nowoczesności i tradycji. 

Architektura
Nie ma żadnego problemu, żeby spędzić weekend w najważniejszym szwajcarskim mieście. Loty do Zurychu są bardzo częste, bo Zurych jest jednym z istotniejszych węzłów komunikacyjnych Europy. Gdy tylko dotrzesz do centrum, twój wzrok przyciągnie jego piękna zabudowa. Charakterystyczną panoramę miasta tworzą wieże trzech kościołów: potężnej katedry, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy oraz kościoła Fraumünster – słynie on z niesamowitych witraży autorstwa Marca Chagalla. Unikalnym elementem zuryskiej architektury są bardzo dobrze zachowane i zagospodarowane siedziby gildii.

Kultura
Przez wieki Zurych przyciągał znamienite osobistości. Po jego ulicach chodzili Goethe, Wagner, Mann, Einstein, Joyce. To tu, w kabarecie „Voltaire” na Spiegelgasse, narodził się dadaizm. Miasto, ze swoimi 50 muzeami i ponad 100 galerii jest w czołówce najważniejszych centrów sztuki na świecie. Spokojnie można ustawić je w jednym szeregu z takimi gigantami sztuki współczesnej, jak Nowy Jork czy Londyn. Zurych oferuje rozrywki kulturalne na najwyższym poziomie. Szczyci się też największym w Szwajcarii uniwersytetem i najlepszą uczelnią techniczną w Europie - ETH Zürich.

Warto zobaczyć

Ale unikalny klimat miasta, to nie tylko zabytki i muzea. Miłośnicy shoppingu koniecznie muszą pójść na Bahnhofstrasse. Uważaj jednak, bo ta słynna ulica banków kusi ekskluzywnymi sklepami jubilerskimi, modnymi butikami, domami towarowymi i luksusowymi restauracjami. Obok wytwornych markowych salonów znajdziesz tez tańsze sklepy. Urokliwe Stare Miasto to nie tylko kolejny raj dla koneserów sztuki, pełen galerii i antykwariatów. Starówka również zachęca licznymi butikami i klimatycznymi kawiarniami.
 

Wydarzenia
Zurych tętni życiem i z pewnością z łatwością znajdziesz interesujący cię festiwal. Jednak najsłynniejszy i najbardziej typowy to Sechseläuten – święto wiosny i miasta. Podczas niego, reprezentanci cechów rzemieślniczych przebierają się w tradycyjne kostiumy z XIV wieku i maszerują przez miasto.

Nocne życie
O nocnym życiu Zurychu krążą legendy. 500 klubów i barów, w każdym stylu, czeka na ciebie przez całą noc, aż do godzin porannych. Starówka i wiele ulic zamieniają się barwne, beztroskie miejsca rozrywki i uciech. Zapraszają tez kluby otwarte w bardzo nietypowych miejscach: starych młynach, odlewniach, stoczni. Koniecznie daj się porwać nocnemu szaleństwu!

 

Artykuł pochodzi z: http://pioropolis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/zurych-energetyczna-pigulka.html