Wszystko o butach narciarskich

Jazda na nartach to forma aktywnego wypoczynku, która powoduje, że zima nie jest tylko porą roku, w której trzeba odśnieżać samochód. Dzięki odpowiednio dobranym butom ten sport może dawać dużo zabawy nie przygaszonej myśleniu o bolących stopach czy otarciach.

Buty narciarskie to jeden z ważniejszych zakupów jakie czekają wszystkich zapaleńców, którzy chcą zacząć przygodę z nartami. Bez ogródek stwierdzam, że jest to jedyna część sprzętu narciarskiego, którą trzeba przymierzyć i sprawdzić dokładnie przed zakupem.

Narty i wiązania jesteśmy w stanie poznać po parametrach i kupić je w internecie, natomiast buty trzeba dopasować do stopy (niezależnie od tego, czy są używane, czy nowe). I najważniejsze we wstępie – buty mierzy się w narciarskich skarpetach!

Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę szukając butów narciarskich to twardość skorupy (FLEX). Buty twarde (FLEX ok 90 i więcej) przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, ponieważ mogą wytrzymać większe przeciążenia i siły działające na nie w czasie jazdy. Niestety są one nieco droższe od butów miękkich oraz dają minimum komfortu, to znaczy, że stopa może nie wytrzymać w nich kilku godzin na stoku.

Rekompensatą za to jest doskonałe trzymanie podczas zjazdu – coś za coś.

Buty miękkie(FLEX 40-60) to idealny wybór na początek. Są bardziej komfortowe i łatwiej poddadzą się początkującemu narciarzowi. Również stopa nie będzie się w nich tak męczyć, dzięki czemu zabawa na stoku nawet przez kilka godzin będzie sprawiała dużo radości.

Typowy but narciarski - FLEX 80

Na rynku znajdują się również buty pośrednie (FLEX 60-80), które na początku mogą sprawiać lekkie trudności, ale po kilku wyjazdach doceni się ich możliwości przy nieco szybszej jeździe.

Kolejną istotną rzeczą jest to, żeby but dobrze opinał stopę. Można to sprawdzić zapinając klamry na środkowych zapięciach. Nie może wówczas być za ciasno, palce powinny móc swobodnie się poruszać, luz na podbiciu nie ma prawa bytu, a pięta nie powinna podnosić się do góry podczas próby kucnięcia. Łydka również musi być dobrze opięta, ale nie za ciasno. Po przymierzeniu warto posiedzieć w butach kilka minut, ponieważ pod wpływem ciepła wkładka zacznie dopasowywać się do kształtu stopy, co uwypukli wszystkie ewentualne niedogodności.

Ważne jest to, żeby przymierzyć kilka par butów i wybrać najlepszą. Po przymiarkach jednej pary nie wiemy, czy jest idealna, bo skąd wziąć porównanie? Trzeba też pamiętać o przemierzeniu obu butów, gdyż stopy są różne i czasem lewy będzie pasował idealnie, a prawy nie, i odwrotnie. Warto też dopytać o możliwość wzięcia butów do domu, żeby móc posiedzieć w nich dłużej niż godzinę, gdyż mogą wyjść wtedy miejsca ewentualnych obtarć.

Twardy but narciarski - FLEX 130

Na koniec warto wspomnieć o tym, że kiedy już znajdzie się idealne dla nas buty, to warto poustawiać je pod siebie pod każdym względem jeszcze w sklepie, żeby na stoku nie okazało się, że coś jednak uwiera, a pięta skacze gdy tylko lekko pochylimy się do przodu.

Wygodne i dopasowane buty to ważny czynnik determinujący naukę jazdy na nartach!