Wczasy w Gruzji

Gruzja to górzysty kraj położony na pograniczu Europy i Azji. Już chociażby te fakty decydują o jego wyjątkowości. Warto go odwiedzić z wielu powodów, na przykład klimat jest tutaj podzwrotnikowy i odznacza się silną piętrowością.

Zachodnią granicę państwa wyznacza brzeg Morza Czarnego, dlatego zachodnia część kraju ma klimat podzwrotnikowy morski, a wschodnia podzwrotnikowy suchy. To z kolei wpływa na zróżnicowane i ciekawe środowisko przyrodnicze.

Na zachodzie rosną figi, palmy, laury, oliwki oraz inne rośliny śródziemnomorskie, a w Gruzji środkowej można napotkać nawet na uprawy takich egzotycznych owoców jak kiwi czy banany. Cytrusy, granaty i tak zwane hurmy rosną nawet w Tbilisi, stolicy państwa. Natomiast wzdłuż Kaukazu występują rośliny typowo górskie, zwane alpejskimi. Oprócz tego nie sposób nie wspomnieć o gruzińskich wyśmienitych winach, których warto tu skosztować. W całym kraju bowiem rozpowszechniona jest uprawa winorośli.O bogatej historii tych terenów świadczy chociażby to, że już w starożytności były one znane Grekom jako Kolchida (wybrzeże Gruzji) czy Iberia (górzyste obszary na wschodzie kraju). Gruzja ma wiele interesujących zabytków. Najstarsze pochodzą z czasów przedhistorycznych. Na przykład pozostałości epoki brązu świadczą o wysokiej kulturze dawnych mieszkańców. W kurhanach znaleziono między innymi bogato zdobione naczynia ze srebra. Styl zabytków wskazuje na wpływy kultury Urartu, czyli starożytnego państwa na Bliskim Wschodzie, na obszarze Wyżyny Armeńskiej.

Odwiedzając Gruzję, warto wiedzieć, że ma około pięciu milionów mieszkańców, przeważnie są oni narodowości gruzińskiej – 84 procent, ale i ormiańskiej – 6 procent, oraz innych. Państwo dzieli się na dwie republiki autonomiczne Abchazję i Adżarię, dziewięć regionów oraz Tbilisi.Gruzińskie regiony możemy porównać do polskich województw, to między innymi: Dolna Kartlia, Guria czy Imeretia. Z kolei republika autonomiczna Abchazja i były obwód autonomiczny Osetia Południowa nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich, to tak zwane państwa nieuznawane. Wszystkie te zalety zdecydowanie zachęcają by spędzić wczasy w Gruzji.Artykuł pochodzi z: http://artykulis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/wczasy-w-gruzji.html