Spieljoch - Pierwszy narciarski kurort Zillertal

Spieljoch to pierwszy, teoretycznie najłagodniejszy region doliny Zillertal. Jest specyficzny i zachwyca zarówno pieknem krajobrazów oraz doskonałymi warunkami do uprawiania zimowego szaleństwa.

Spieljoch - Pierwszy z kurortów Zillertal

Pierwszym regionem eksploatowanym mocno w zimie jest Spieljoch zlokalizowany wokół góry Onkeljoch (2050 m.n.p.m.). Jej wschodnie i południowe zbocza doskonale nadają się do wykorzystania jako stoki narciarskie. Ten stosunkowo mały kurort rozpoczyna się niedaleko miejscowości Fügen. Dla narciarzy i snowboardzistów przeznaczonych jest 21 kilometrów tras rozłożonych pomiędzy 8 wyciągów (3 orczyki, 3 krzesełka, 2 kolejki kabinowe/gondole). Najdłuższy stok ma aż 7 kilometrów długości i powstał w 2004 roku. Obsługa dba o to, żeby w ciągu sezonu cała trasa była równomiernie naśnieżona.

Przede wszystkim snowboardziści i niektórzy narciarze ucieszą się z jazdy na stokach Geosalm, gdzie przez całą zimę można śmigać w puchu.

Infrastruktura tego miejsca jest doskonale przygotowana dla turystów przyjeżdżających samochodem, ponieważ duża ilość bezpłatnych parkingów gwarantuje miejsce wszystkim, a wspomniane już darmowe skibusy umożliwiają swobodny transport po dolinie.

Region ten, w porównaniu z innymi w dolinie Zillertal, nie dysponuje dużą ilością tras, jednakże organizatorzy starają się przyciągnąć turystów infrastrukturą przygotowaną pod wymagających rodziców z dziećmi. Począwszy od tras łatwych(2km) i średnich(19km), poprzez menu w restauracjach aż po serwisy i wypożyczalnie dostosowane są do potrzeb. Na górnej stacji gondoli codziennie można spotkać Clowna Seppa, który dba o dobre samopoczucie najmłodszych zmęczonych trudami jazdy.

Oczywiście dzisiejsza młodzież nie wyobraża sobie świata bez gier komputerowych. Organizatorzy przewidzieli to i przygotowali zarówno pokój z grami i konsolami, przedszkole oraz zimowy plac zabaw. Ale dzieci też chcą dorównać rodzicom w jeździe, dlatego też w Spieljoch znajduje się ‘czarodziejski dywan’, czyli mini stok, na którym pod okiem instruktorów najmłodsi mogą zacząć naukę.

Cennik i terminy

Im później zaczniemy dzień na stoku, tym karnet jest tańszy. Jazda od 8:30 przez cały dzień to koszt 42 euro, dla młodzieży to ok. 33 euro, a dla dzieci ok. 19 euro. Cena za karnet od godziny 14:00 to już tylko około 20 euro dla osoby dorosłej.

W Spiejloch można także kupić karnety punktowe. Ich koszt to 9 euro za 10 punktów i około 21 euro za 30 punktów. Turyści planujący piesze wycieczki mogą kupić bilet na wjazd i zjazd z góry. Koszt jednego biletu w 2 strony wynosi ok 15 euro. Dzieci i młodzież mają zniżki – odpowiednio 50 i 20 procent.

Ważne informacje są takie, że dzieci i młodzież muszą legitymować się jakimś dowodem tożsamości, żeby mieć zniżkę.

Kolejna istotna sprawa to fakt, że jeżeli kupimy karnet od 8:30 i oddamy go do 13:00 to dostaniemy około 14 euro kaucji. Oddanie przed 14:00 to już tylko 10 euro zwrotu. Następną sprawą jest karta gościa, którą może wydać nam kierownik hotelu, w którym mieszkamy. Daje to 0,50 euro opustu na karnet.

Ostatnią już istotną wiadomością jest tak zwana „zniżka rodzinna” polegająca na tym, że jeżeli rodzina kupi 2 karnety dla dorosłych i jeden dla dziecka lub młodzieńca, to każdy kolejny członek rodziny otrzyma darmowe karnety pod warunkiem udowodnienia pokrewieństwa. To kolejny krok administratorów ośrodka Spiejloch w stronę rodzin z dziećmi.

Sezon w Spiejloch trwa w termie 03.12.11 do 15.04.12, w wyciągi działają w godzinach od 8:30 do 16:30. Wykupienie karnetu od 14:00 może spowodować, że w ciągu dnia nie najeździmy się zbytnio.

Więcej informacji znajduje się w następujących artykułach:

Zillertal – dolina wielu możliwości (ogólna charakterystyka)

Zillertal – Geograficzna różnorodność regionów

Podwójny region Hochfügen i Hochzillertal

Zillertal Arena – Najwięcej zabawy!

Zillertal 3000 – almost the best!

Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000 – Szaleństwo na lodowcu!

Zillertaler Superskipass – jedyny słuszny skipass w Dolinie