Skitury - narciarstwo dla twardzieli

Czym jest ski-tour, nazywany też niekiedy ski-alpinizmem? Generalnie rzecz biorąc jest to odmiana narciarstwa, jednak bez wyciągów, wytyczonych tras i całej narciarskiej infrastruktury. Ski-alpinizm uprawiamy w dzikim terenie, poza wytyczonymi szlakami. Specyfika tego sportu wymaga więc od jego adeptów pewnych cech fizycznych i psychicznych. Z pewnością nie każdy może zostać ski-alpinistą.

Ten rodzaj narciarstwa wyrósł z narciarstwa biegowego. Ski-tour to pojęcie bardzo szerokie. Może obejmować zarówno turystykę narciarską jak i bardziej ekstremalną jazdę po skalistych zboczach czy żlebach. Jest jedna rzecz, która łączy wszystkie odmiany ski-alpinizmu: nie używa się wyciągów i innych tego typu „unowocześnień”.

Poważną przeszkodą w rozpoczęciu przygody ze ski-tour jest niewątpliwie cena sprzętu. Ten rodzaj narciarstwa wymaga nieco bardziej specjalistycznego ekwipunku niż, dajmy na to, tradycyjne narciarstwo zjazdowe czy biegowe.

Buty do ski-alpinizmu różnią się nieco od zjazdowych. Przede wszystkim, są od nich niższe i bardziej miękkie, mają ponadto możliwość blokowania górnej części, która jest ruchoma. Ta cecha ma zastosowanie wtedy, kiedy musimy zdjąć narty i przejść jakiś odcinek drogi na piechotę. Ważne wtedy jest, aby górna cześć buta pozostawała ruchoma (blokujemy ją przy zjazdach). Również wysokość i miękkość buta ma znaczenie, w zależności od tego, czy będziemy go używać na zawodach czy do turystyki.

Wiele firm ma dziś w swojej ofercie specjalne narty ski-tourowe. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są lżejsze i wytrzymalsze od zwykłych zjazdówek. Niekiedy wyposażone są w specjalne otwory w szpicu, umożliwiające wzięcie nart na hol.
Wiązania z kolei mają możliwość uwalniania lub blokowania pięty. Funkcje te sprawdzają się odpowiednio przy podejściu lub zjeździe.

Kijki do ski-alpinizmu są najczęściej teleskopowe. Pozwala to regulować ich długość – inną do zjazdów, inną do podejścia i marszu.

Ważnym elementem ekwipunku ski-alpinistów foki, czyli specjalne pasy (nylonowe lub moherowe), które mocuje się do ślizgów nart przy podejściu. Foki zapobiegają uciekaniu nart do tyłu, przy jednoczesnym umożliwieniu przesuwania ich do przodu.

Wśród sprzętu do uprawiania ski-tour powinny również znaleźć się takie rzeczy jak detektor lawinowy, kask czy łopatka lawinowa. Musimy pamiętać, że ski-tour to najczęściej jazda w dzikim terenie i bardzo często – w przypadku zagrożenia – będziemy zdani tylko na siebie.