Riwiera Makarska jak marzenie

Cudownym miejscem w Chorwacji jest miejsce, w którym ogromne góry wpadają prosto do morza. To zachwycająca Riwiera Makarska z niepowtarzalnymi żwirowymi plażami, kryształowo czystą wodą, niezliczonymi odgrodzonymi wapiennymi skałami zatoczkami, całym mnóstwem porozrzucanych wysp i wysepek.

Riwiera Makarska ciągnie się przez 60 kilometrów. Pełna jest modnych i pełnych życia kurortów, dzikich plaż usytuowanych wśród stuletnich pinii, a także wielu miejsc, gdzie można uprawiać sporty wodne.

Miejscowości Riwiery Makarskiej odznaczone są międzynarodowym znakiem najwyższej czystości kąpielisk, czyli błękitną flagą. Jedną z jej największych atrakcji jest największy w okolicy masyw górski Biokovo. Z położonego na wysokości prawie 1800 m szczytu Św. Jury rozciąga się zapierający wręcz dech w piersiach panorama na szmaragdowe Morze Adriatyckie i położone na nim pobliskie wyspy Brac i Hvar. Warto się dla nich wspiąć na tę górkę. Droga na nią biegnie przez Park Przyrodniczy Biokovo.Najważniejszym ośrodkiem turystycznym riwiery i jej największą atrakcją jest leżąca u stóp góry Biokovo miejscowość Makarska. Wspinając się na ten 1700 metrowy szczyt oprócz przepięknego morza i wysp na nim, zobaczyć też można przy sprzyjających warunkach Włochy. Stare miasto Makarskiej utrzymane jest w śródziemnomorskim stylu. Nowa część miejscowości to liczne hotele, wille, restauracje i sklepy. Lokalna plaża Donja Luka rozciąga się na szerokości półtora tysiąca metrów. W miejscowości jest też rewelacyjna plaża dla nudystów, wiele kluby i klimatyczna dyskoteka w grocie.

Innymi perłami Makarskiej Riwiery są bardzo popularna Brela, szczycąca się komfortowymi, nowoczesnymi hotelami i pensjonatami, świetnymi restauracjami, ciągnąca się wzdłuż brzegu promenadą i niezwykle czystymi żwirowymi plażami. Plaża Punta Rata posiada właśnie błękitną flagę. Z kolei na miejscu antycznych budowli położona jest miejscowość Tucepi, słynąca z przede wszystkim z najdłuższej na tej Riwierze plaży i niezwykle kameralno-wakacyjnej atmosfery. Jeśli zależy nam na wakacjach na rozrywce do w kurorcie Baska Voda znajduje się wiele sympatycznych dyskotek.Riwiera Makarska jest również świetną bazą wypadową dla spragnionych poznania największych atrakcji bliższej i ciut dalszej okolicy. Warto będąc tu na wakacjach odwiedzić Split, sanktuarium Maryjne Medugorje w Bośni i z zachwycającą architekturą oraz niezwykłą od stuleci atmosferą perłę Adriatyku, Dubrownik. Codziennie też portu w Makarska wypływają na bajeczne wyspy Brac, Hvar i Korcule promy.

Riwiera Makarska, jak i reszta wybrzeża Chorwackiego jest doskonale skomunikowana z resztą kraju. Kursuje przez nią będąc na trasie Split - Dubrownik wiele autobusów. Kilka razy dziennie można też dostać się do Zagrzebia. Z Polski tanim lotem najbliżej dolecimy do Dubrownika lub Splitu, a dalej do celu już komfortowym autobusem.

Artykuł pochodzi z:  http://artykulis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/riwiera-makarska-jak-marzenie.html