Przepiękne miasto Chorwacji ? Korčula ? miejsce narodzin Marco Polo

Miasto Korcula, największe z miast wyspy, jest uważane za miejsce narodzin bardzo słynnego kupca i podróżnika Marco Polo, który urodził się 15 września 1254. Wraz z ojcem i stryjem Marco Polo dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Byli oni jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka. Marco Polo uważany jest za jednego z największych podróżników świata, lecz ludzie żyjący w jego czasach uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne i zmyślone. Pewne elementy jego relacji oraz brak bezpośrednich śladów jego obecności na dworze cesarskim w kronikach chińskich sprawiły, że w dzisiejszych czasach pojawiają się głosy powątpiewające w podróże Marco Polo.

Historia miasta jest bardzo bujna, Pierwsza osada została założona przez greków i lirów. W I wieku  naszej ery miasto napadli i zdobyli Rzymianie. Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego miasto należało do Gotów i Bizancjum. W X wieku naszej ery do Wenecjan. Najciekawszą datą miasta jest rok  1214 w którym miasto i wyspa uzyskały krótką niepodległość, ogłaszając przy tym jeden z pierwszych statutów europejskich – „Statut miasta i wyspy Korčula”, który znosił niewolnictwo. Od 1256 roku miasto pod władaniem Republiki Weneckiej. W 1298 roku u wybrzeży miasta rozegrała się bitwa morska między Wenecją a Genuą, w której udział miał brać Marco Polo. W drugiej połowie XIV wieku miasto wraz z wyspą przechodziło pod panowanie króla chorwacko-węgierskiego, króla bośniackiego, a w końcu herzoga Splitu, który to przekazał Korčulę Republice Dubrownickiej. Potem ponownie, aż do 1779 roku, Korčula znajdowała się pod rządami Wenecji. W tych czasach miasto przeżywało liczne najazdy obcych flot, ataki piratów oraz epidemie dżumy. Po upadku Republiki Weneckiej Korčula znalazła się pod władaniem austriackim, później okupacją włoską. Traktat z Rapallo z 1920 roku przyznał Korčulę Jugosławii, gdzie pozostała aż do odłączenia się Chorwacji w 1991 roku.Zabytkowa część miasta to otoczony murami obronnymi obszar Starego Miasta oraz portu, gdzie  znajdują się dwie okrągłe baszty: Barbarigo i Balbi. Pomiędzy nimi usytuowana jest loggia, czyli wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknem od pomieszczeń wewnętrznych, z 1548 roku. W czworokątnej baszcie Revelin z 1493 roku mieści się Brama Miejska. Stare Miasto przypomina kształtem szkielet ryby, z wąskimi uliczkami odchodzącymi od głównej ulicy. Miało to chronić mieszkańców przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić ciszę i spokój.

Dom Marco Polo uznawany jest za miejsce, w którym urodził się podróżnik. Budynek z czworokątną wieżą przekształcany jest w muzeum, poświęcone podróżnikowi.Na wzgórzu nad Starym Miastem znajduje się forteca św. Vlaha, wybudowana w 1813 roku przez Anglików w miejscu weneckich fortyfikacji z 1616 roku.

Katedra św. Marka została wybudowana na fundamentach wcześniejszego kościoła z XIII wieku. Jej architektami byli miejscowi artyści, na czele ze znanym również w Wenecji i Dubrowniku Marko Andijiciem, którego dziełem jest wieża oraz kopuła katedry z 1481 roku. Każdy kto w dzisiejszych czasach zajmuje się projektowaniem wnętrz  powinien zobaczyć katedrę i inspirować się jej niezwykłymi rozwiązaniami. W 1525 roku do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha, mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy.

Naprzeciw katedry znajduje się wybudowany w stylu kwiecistego gotyku weneckiego pałac Arneri, z renesansowym ogrodem. Obok usytuowany jest pałac Gabrielis z XVI wieku, obecnie będący siedzibą Muzeum Miejskiego.

Na Rynku Miejskim mieści się zbudowany w 1525 roku ratusz. W 1866 roku dobudowane zostało do niego pierwsze piętro. Przed ratuszem stoi kolumna z 1569 roku, a obok położony jest bogato zdobiony Pałac Książęcy.

Kościół św. Piotra postawiony w XI wieku przebudowano w XVI wieku, dodając później renesansowy portal. Obok niego mieści się Pałac Biskupi – kompleks renesansowo-barokowych budynków ze skarbcem.

Nie sposób wymienić wszystkie zabytki miasta. Wybór Korčuli jako celu swoich wakacji jest bardzo dobry, optymalnie jest przyjechać w lecie, kiedy to miasto jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Marco Polo, podczas którego głównym wydarzeniem są wykonania folklorystycznych pieśni oraz degustacja wina. Pierwszy raz festiwal zorganizowano w 1996 roku, w 700 rocznicę powrotu Marco Polo z dworu Kubilaj-chana. Zaś we wrześniu rozgrywana jest inscenizacja bitwy morskiej między Wenecją a Genuą z 7 września 1298 roku, którą też jest warto zobaczyć.
 

Autorem artykułu jest Piotr Olszowski