Praga, stolica Czech

Zapewnia niezapomniane widoki, zabytki oraz urokliwe zaułki. Najbliżej do tego wyjątkowego miasta mają mieszkańcy Wrocławia, Zgorzelca, czy Legnicy, z Katowic odległość wynosi już 400 kilometrów.

Dlatego oprócz samochodem warto pomyśleć o podróży pociągiem który pokonują trasę Warszawa - Praga, czy samolotem. Większość operujących w Polsce linii lotniczych posiada w ofercie bilety lotnicze do Pragi.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od ulicy Waclawskie Namesti ( Ci którzy dojadą do miasta pociągiem mają z dworca kilka kroków). Przed muzeum narodowym stoi pomnik Wacława, pod którym w 1990 roku rozpoczęła się aksamitna rewolucja. Idąc w dół dojdziemy do starego miasta z dużym rynkiem, na którym stoi pomnik Husa, a dalej trzeba koniecznie przejść przez Most Karola, to właśnie tutaj zakochani przypinają kłódki jako symbol swojej miłości. Najstarszy kamienny most z XIV w. niedawno był odrestaurowany. Stoi na nim aż 30 posągów świętych. Jest tu też tablica poświęcona świętemu Janowi Nepomucenowi, przez lata była dotykana przez turystów, dlatego jest lśniąca, a legenda niesie, że kto jej dotknie na pewno wróci do Pragi.Idąc mostem można podziwiać piękną panoramę Małej Strany ze strzelistymi wieżami, a po prawej stronie wspaniały widok na Hradczany. Przez Małą Stranę warto dojść do kościoła św. Mikołaja, a dalej ulicą Nerudową trzeba wspiąć się na Hradczany. Najlepszy widok zapewnia rejs po Wełtawie. Obok zamku znajduje się jedna z najstarszych średniowiecznych katedr w Europie - katedra św. Wita. W Pradze urodził się Franz Kafka, pisarz posiada tutaj własną ulicę prowadzącą do starego miasta, gdzie w letnie upalne dni niesie się muzyka jazzowa. Wędrując po mieście trzeba koniecznie wstąpić do knajpki na knedliki z gulaszem, smażony ser i kufel czeskiego piwa.

Muzeum zabawek

Największą atrakcją Pragi dla najmłodszych turystów jest znajdujące się na Hradczanach, tuż za pałacem królewskim, muzeum zabawek, gdzie można obejrzeć zabawki z przed kilku wieków. Wśród zdobyczy znajdziemy między innymi makiety kolejowe, domy, misie i porcelanowe lalki, ale też kolekcję współczesną, na przykład lalek Barbie. W sklepiku muzealnym można kupić zabawki, książki i kartki pocztowe.Kopia wieży Eiffla

Na górujących nad Pragą wzgórzach Petrzin, w ogrodzie różanym stoi kopia wieży Eiffla z Paryża, wybudowana zaledwie w dwa miesiące w 1891 r. z okazji praskiej wystawy. Na górę można wejść pokonując 299 schodów. Widać stąd całe miasto. Aby dostać się do różanego ogrodu musimy skorzystać z kolejki górskiej, tak zwanej Lanowki. Obowiązują w niej bilety miejskie, dolna stacja o nazwie Ujezd znajduje się obok przystanku tramwajowego numer 22. Kolejka jeździ co 10 minut

W Pradze nie musimy martwić się o nocleg, oferta jest szeroka i każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Do wyboru jest wiele hoteli, hotelików i pensjonatów. Dostępne są również apartamenty z pełnym wyposażeniem. Ceny za dobę bez wyżywienia rozpoczynają się od 40 euro, natomiast obiad to koszt 5 euro.


Artykuł pochodzi z: http://artykulis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/praga-stolica-czech.html