Poznaj 5 ciekawostek o Kopenhadze, których nie znałeś wcześniej!

Myśląc o krajach skandynawskich, Dania jest traktowana trochę po „macoszemu”. A szkoda, bo jej stolica ma naprawdę wiele do zaoferowania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zanim się tam wybierzesz, warto poznać kilka faktów o tym niezwykłym mieście. Poznaj 5 ciekawostek, o których nie wiedziałeś.

Do miasta z innych krajów można dostać się nie tylko drogą powietrzną - loty do Kopenhagi oferowane są z wielu miast Europy i świata - ale także lądową. Szczególnie atrakcyjną alternatywą jest przejazd ze szwedzkiego Malmó, bowiem odbywa się po 15 kilometrowym moście, a pokonanie tej odległości nie zabiera więcej niż kilkanaście minut.

Zwróćmy też uwagę na symbol miasta. Chociaż wszystkim Polakom syrenka kojarzy się jednoznacznie z Warszawą, to właśnie kopenhaska pół ryba, pół kobieta jest najbardziej znana na świecie. Nawet, jeśli jej warszawska siostra jest nieco starsza. Pomnik Edvarda Eriksena, stojący od 1913 roku w kopenhaskim porcie jest swoistym zobrazowaniem wyobrażeń o tej popularnej postaci z bajki Andersena i przyciąga do miasta nie mniej turystów, niż jego liczne zabytki. Co ciekawe, podobno dotknięcie prawej piersi syrenki przez mężczyznę zapewni mu szczęście w miłości. I chyba wielu panów w to szczerze wierzy, a świadczy o tym widoczne wytarcie w tym miejscu.Jeśli jednak mowa o zabytkach, Kopenhaga jest prawdziwym zagłębiem perełek architektury. I chociaż powierzchniowo jest niewielka, liczba zabytków jest naprawdę imponująca. To właśnie tutaj znajdują się 3 pałace: Rosenborg Slot, Amalienborg oraz Christianborg, a także piękne kościoły. Wśród nich należy wymienić Kościół Zbawiciela Vor Frelsers Kirke, Grundtvigs Kirke oraz Katedra Najświętszej Marii Panny (Vor Frue Kirke).Warto także zobaczyć także cytadelę Kastellet.Niezwykłym miejscem w Kopenhadze jest jedyna pozostałość fortyfikacji obronnych, Okrągła Wieża. Licząca 35 metrów wysokości budowla jest zarazem najstarszym obserwatorium astronomicznym w Europie. Raz w roku odbywa się tu niezwykłe wydarzenie, a mianowicie po jej spiralnych podjazdach organizowane są wyścigi rowerowe.Dla wszystkich, kochających atmosferę Świąt Bożego Narodzenia ciekawym wydarzeniem mającym miejsce na obrzeżach Kopenhagi będzie z pewnością Kongres Świętych Mikołajów. Co ciekawe, odbywa się co roku w parku Bakklen i gromadzi ponad 120 Mikołajów! Zabawne jest to, że odbywa się w... sierpniu. No ale w końcu Mikołaje muszą się odpowiednio przygotować do tego najważniejszego dnia w roku.


Artykuł pochodzi z: http://artykulis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/poznaj-5-ciekawostek-o-kopenhadze-ktorych-nie-znales-wczesniej.html