Porównanie kamer Go Pro, Drift HD, RedLeaf

Na rynku znajduje się kilku producentów kamer przeznaczonych do filmowania w ekstremalnych warunkach. W artykule znajduje się opis najpopularniejszej Go Pro, nowej Drift HD i najtańszej RedLeaf.

Cyfrowe mini kamery to urządzenia, które od ładnych kilku lat zdobywają serca wszystkich miłośników sportów ekstremalnych. Ich zalety są oczywiste – są małe, wytrzymałe, można je zamocować do kasków, ubrań, ramy roweru czy w innych miejscach, w których normalna kamera po prostu nie ma racji bytu.

Na rynku istnieje kilka firm produkujących kamery sportowe. Wśród nich JVC, ION, Contour, Bullet czy Liquid Image, który w ofercie ma maskę do nurkowania z zamontowaną kamerą, którą można zanurzyć do głębokości 40 metrów. Istnieje też Drift, RedLeaf i najpopularniejszy Go Pro, które postaram się opisać.

Go Pro HERO


Z oczywistych względów zacznę od Go Pro. Jest to najbardziej rozpowszechniony sprzęt, który zdążył zdobyć uznanie wśród sportowców wyczynowych, pomimo braku kilku podstawowych rzeczy w standardzie, takich jak wyświetlacz LCD, który można sobie ewentualnie dokupić za ok 400 PLN, podobnie jak resztę akcesoriów do mocowania w różnych miejscach.

Aktualnie firma oferuje swoje produkty w seriach HERO, HERO 2 i HERO 3, z których każdy następny model jest lepszy od poprzedniego. Średnia waga tej kamery to ok. 179 gramów, a po wsadzeniu jej do dodawanej(na szczęście!), wodoszczelnej obudowy można ją zanurzyć do głębokości 60 metrów.

Kamera Go Pro umożliwia kręcenie filmów o kątach widzenia od 127 do 170 stopni (przy użyciu tylko jednego obiektywu), to znaczy, że obraz bez problemu obejmie wszystkie najważniejsze rzeczy, które chce się sfilmować! Jakości od 1080p do720p, czyli po prostu wysoka rozdzielczość HDTV gwarantuje doskonałą jakość nagrywanych filmów. W najniższej rozdzielczości można nagrywać 60 klatek na sekundę, dzięki czemu stworzymy obraz w tzw. Slow Motion.

Jakość dźwięku w systemie HD niweluje trzaski i szum wiatru, które zaburzały by kompozycje filmów. Kamerka umożliwia także automatyczne robienie zdjęć co 2, 5, 10 lub 60 sekund, a matryca 5MP jest wystarczająca do otrzymania dużych, wyraźnych zdjęć.

W podstawowym zestawie, który kosztuje ok 1000 pln znajduje się kamera, akumulator (który wystarcza do tego, żeby zapełnić materiałami dwie karty o pojemności 16GB, czyli ok 4 godzin pracy), wodoszczelna obudowa, 1 podstawa umożliwiająca mocowanie za pomocą taśmy samoprzylepnej, mocowanie FCS, szybko złączka, leash i wszystkie kabelki potrzebne do przerzucenia materiałów na laptopa. Producent oferuje także zestawy do sportów motorowych, wodnych i outdoorowych, które różnią się ilością i rodzajem uchwytów.

Nagranie z kamery Go Pro Hero 3:

 

Drift HD



Kolejnym popularnym producentem kamer sportowych jest Drift, który jako pierwszy wprowadził wyświetlacz LCD do tych miniaturowych kamer. Jakość obrazu jest porównywalna z kamerą Go Pro, a prędkość nagrywania od 24 do 60 klatek na sekundę również umożliwia kręcenie filmów Slow Motion.

Kamera Drift Innovaion to drugi model tej firmy o wadze ok 138g. Plusem tego urządzenia jest opcja wymiany obiektywu, gdyby przypadkiem podczas jakiś wyczynów uległ on uszkodzeniu. Matryca ma rozdzielczość 9MP, a sam sprzęt umożliwia podłączenie bez problemu dodatkowego mikrofonu czy ładowarki USB.

Zaletą Drift HD jest dodawany w standardzie pilot zdalnego sterowania, którego nie było w Go Pro. W tym sprzęcie zastosowano technologię, dzięki której można kręcić filmy w słabych warunkach oświetleniowych oraz obiektyw, który można obrócić do 300 stopni. Tą kamerką można również robić zbliżenia, dzięki cyfrowemu zoomowi x4.

W zestawie, który kosztuje ok 1400 PLN otrzymujemy wszystkie niezbędne do mocowania akcesoria, baterie i pilot. Koszt wodoodpornego etui to ok 190 PLN, co umożliwia zanurzenie kamery do głębokości 30 metrów, bez niego Drifta nie powinno się zanurzać głębiej niż 0,5 metra.

Zobacz nagranie z kamery Drift HD Ghost:


RedLeaf



Ostatnim już producentem, którego opiszę jest RedLeaf. Ceny kamer tej firmy wahają się od ok 200 do 550 PLN, co stanowi doskonałą alternatywę dla wyżej opisanych. Skupię się na najlepszym modelu, żeby najsłabszy nie wypadł blado przy konkurencji.

Model RD32 II posiada parametry umożliwiające nagrywanie filmów w najwyższej jakości Full HD. Obudowa tego modelu jest wodoszczelna do 20 metrów i odporna na kurz. Dodatkowo kamera posiada diody, dzięki którym można doświetlić kadr, używać ich jako latarki albo po prostu lampki na rower. Innowacją jest laserowy wskaźnik, dzięki czemu bez problemu ustawimy sprzęt w dogodnej pozycji.

Urządzenie jest obsługiwane przez 3 przyciski (Go Pro ma 2), a wszystkie operacje potwierdzane są sygnałem wibracyjnym i diodą. Dodatkową zaletą jest umieszczenie wszystkich złącz i mikrofonu za specjalną zaślepką. Minusem natomiast było umieszczenie mikrofonu z tyłu kamery.

Uniwersalny system mocowań pozwala na dowolne i szybkie ściągnięcie i założenie kamery do uchwytu. Dodatkowo w zestawie podstawowym znajduje się mocowanie na kierownicę roweru.

Ciekawą funkcją tej kamery jest możliwość traktowania jej jako rejestratora drogowego, dzięki opcji nagrywania w pętli. Matryca w tym modelu ma 5MP i obiektyw o kącie widzenia 140 stopni, którego rozdzielczość jest porównywalna z jej konkurentami.

W podstawowym zestawie znajduje się kamera, akumulator umożliwiający ciągłe używanie przez 3 godziny, kabelki potrzebne do przerzucania nagranego materiału, płyta CD ze sterownikami i uchwyt do mocowania na kierownicy. Dodatkowo za kwotę ok 60 PLN można dokupić całkiem spory zestaw umożliwiający mocowanie RD32 II niemalże wszędzie.

Obejrzyj nagranie z kamery ReadLeaf:


Jak widać wyżej, wybór nie jest wcale oczywisty. Z jednej strony jest Go Pro HERO w różnych odsłonach, z których każda została już doceniona przez użytkowników na całym świecie. Brak wyświetlacza LCD, obsługa za pomocą tylko 2 przycisków, drogie akcesoria i inne mankamenty zostały przesunięte na drugi plan ze względu na doskonałą jakość, wytrzymałość i potwierdzoną przez lata funkcjonalność.

Drift HD to solidny konkurent, ze względu na podobne parametry, pilota i możliwość wymiany obiektywu, jednakże cena podstawowej wersji może trochę odstraszać.

Bardzo ciekawą i godną przemyślenia alternatywą dla obu tych kamer jest RedLeaf. Jego podstawowa zaleta to cena i możliwość używania go nie tylko jako kamery wyczynowej. Do tego dochodzi ogromny zestaw mocowań w przystępnej cenie, co dodatkowo podnosi walory użytkowe.

Wybór jednego z tych sprzętów determinuje kwota, jaką się dysponuje oraz stosunek jakości do ceny. Gwarancja udzielana na wszystkie opisane produkty pozwala przetestować je w najbardziej ekstremalnych warunkach i ocenić, czy gra była warta świeczki.

Tabela porównawcza: