Polskie rzeźby ze śniegu w Japonii

Polski Team ze Szklarskiej Poręby pojedzie do Japonii, żeby wziąć udział w zawodach rzeźbienia ze śniegu. Jest to najstarsza tego typu impreza na świecie.

Konkurs lepienia ze śniegu odbędzie się w Sapporo, skąd do naszej ekipy przyszło zaproszenie do udziału. Tradycja tych zawodów ma już 65 lat i zawsze towarzyszą im tłumy widzów (rok temu było ich ponad 2 miliony).

Team ze Szrenicy jest dumny z tego wyróżnienia tym bardziej, że o udział ubiegało mnie mnóstwo zespołów z całego świata. Zwyciężyło doświadczenie zdobyte przez lata podczas organizacji Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu, które mają miejsce właśnie pod Szrenicą.O zakwaterowanie ekipy zadbają Japończycy, natomiast przelot polskich rzeźbiarzy zasponsoruje ministerstwo sportu. Do Sapporo poleci Maria Misztal oraz jej drużyna z Jaromiry.

Śnieg potrzebny do lepienia olbrzymich rzeźb będzie pochodził z zatoki Ishikari oraz obszarów podmiejskich Sapporo. Organizatorzy będą transportować tony tego surowca wielkimi ciężarówkami.

W zabawie poza specjalnie zaproszonymi gośćmi biorą udział przedstawiciele firm i stowarzyszeń, żołnierze oraz miłośnicy dobrej zabawy w śniegu. Ich konstrukcje nie rzadko osiągają wysokość ponad 20 metrów.

Tematyką śnieżnych dzieł są zwykle nadchodzące wydarzenia, które odbijają się echem w całym świecie. 8 lat temu na cześć porozumienia Japońsko – Norweskiego artyści stworzyli replikę norweskiego Parlamentu.

Wszystkie konkursowe ekipy będą mieć do dyspozycji śniegowy blok o wymiarach 3x3 metry oraz wszystkie narzędzia potrzebne do rzeźbienia.
Początek konkursu zaplanowany jest na 3 lutego.

Życzymy powodzenia!

Redakcja serwisu Escapador.pl
 
Fot. UM Szklarska Poręba