Podwodny hotel także w Polsce

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przez dwa lata opracowywali projekt podwodnego hotelu, chcąc go zrealizować złożyli wniosek o unijne dofinansowanie. Pomysł spotkał się z aprobatą Unii Europejskiej i grupa zapaleńców dostała pieniądze na budowę podwodnego hotelu. Zakupem konstrukcji są już zainteresowane hotele na Malediwach i w Dubaju.

Prototyp polskiego podwodnego hotelu zostanie wybudowany przez gdyńską firmę Deep Ocean Technology. Naukowcy pozyskali na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Konstrukcja polskiego podwodnego hotelu została nazwana Water Discus Hotel. Budowa ma się rozpocząć wiosną tego roku i potrwać do połowy 2014 roku.

Budowa prototypu ma na celu wprowadzenie ewentualnych korekcji z projekcie, które pozwolą na jego udoskonalenie. A to możliwe jest tylko poprzez praktyczne zbadanie rozwiązań zastosowanych przez projektantów. Obecnie trwają prace z dostosowaniem projektu do miejsca w którym ma powstać, a będzie to na Gdyńskim nabrzeżu.

Projekt hotelu zakłada połączenie dwóch dysków. Pierwszy o średnicy ponad 60 metrów będzie zanurzony 10 metrów pod ziemią, drugi nieco mniejszy znajdzie się nad powierzchnią wody, znajdą się w nim zaplecze hotelowe oraz przestrzenie wspólne obiektu. W podwodnej części hotelu do dyspozycji gości będzie 20 pokoi hotelowych, rozmieszczonych wzdłuż jego obwodu, co oznacza, że z okien każdego z pomieszczeń mieszkalnych będzie można podziwiać podwodny krajobraz.

Dr hab. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, szef zespołu dodaje, projektanci chcą tak dopracować projekt, aby przyszli nabywcy mogli zdecydować czy chcą na przykład by dolny dysk był obrotowy, czy ma być większy, a co za tym idzie mieć więcej pokoi. Wtedy istnieje możliwość jego rozbudowy o kilka mniejszych, również okrągłych dobudówek.

Podwodny dysk ma ważyć około 3 tysiące ton, aby się zanurzył konieczny jest balas, będzie nim woda umieszczona w zbiorniku zainstalowanym w nadwodnej części obiektu. W razie potrzeby lub awarii woda zostanie wypompowana, a dysk w naturalny sposób się wynurzy. Dla bezpieczeństwa w każdym z pokoi znajdzie się osobne wyjście awaryjne dla gości.


Zdjęcie pochodzi z: http://galeria.trojmiasto.pl

Artykuł pochodzi z: http://www.shout.pl/podwodny-hotel-takze-polsce/