Podróż do Ukrainy a turystyka wojenna

Turystyka wojenna to specyficzny rodzaj podróży, który polega na odwiedzaniu krajów, w których toczą się działania wojenne lub istnieje realne zagrożenie konfliktu zbrojnego. Ukraina wydaje się być teraz idealnym celem do takich podróży dla Polaków, jednakże MSZ apeluje o rozwagę i powstrzymanie reporterskich zapędów.

Wydarzenia na Krymie, które mają właśnie miejsce w połączeniu z licznymi demonstracjami w większości miast Ukrainy mogą kusić domorosłych reporterów do podróży. Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje jednak, żeby do czasu wyjaśnienia konfliktu na Ukrainie nie odwiedzać współorganizatora Euro 2012.

Według ministerstwa podróże do Ukrainy mogą być teraz niebezpieczne, a Polacy mieszkający tam na stałe powinni ograniczyć swoje podróże po tym kraju. Szczególnie zagrożone są okolice Charkowa, Dniepropetrowsk, Doniecka, Krymu, Odessy, Sewastopola oraz okręgów – chersońskiego i zaporoskiego.

Dodatkową, ważną informacją jest prośba o zgłoszenie pobytu na Ukrainie w specjalnym systemie e-konsulat. Osoby, które będą miały wątpliwości co do bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich przebywających w wyżej wymienionych miejscach mogą kontaktować się z Konsulatami RP znajdującymi się w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu.

Redakcja serwisu Escapador.pl