Plan treningowy ? jak się do niego stosować?

Każdy z nas choć raz próbował podjąć trening, wielu poddało się bardzo szybko, inni zmodyfikowali znalezione informacje lub dostosowali je do swoich możliwości. Przygotowaliśmy kilka rad specjalisty, żeby trening był efektywny i nie był tylko przykrym obowiązkiem, ale żeby za rezultatami szła również przyjemność.

Jest kilka zasad, których powinno się przestrzegać zaczynając bieganie. Pierwsza z nich, a może najważniejsza to wsłuchanie się we własny organizm. Każdy jest inny i potrzebuje innych bodźców, jedni wolą ćwiczenia dłuższe i wolniejsze, inni krótsze i szybsze. Dostosowanie programu do siebie wpływa na samopoczucie, pewność siebie, a pozytywne nastawienie to połowa sukcesu.

Tak jak przed zastosowaniem leku czy suplementu powinno się skorzystać z rady farmaceuty czy lekarza, tak przed rozpoczęciem ćwiczeń warto byłoby poradzić się profesjonalnego trenera. Uniknęlibyśmy wtedy wielu zagrożeń, jakimi są nie tylko ból czy przetrenowanie, ale przede wszystkim zniechęcenie i psychiczny uraz do ponownego podjęcia prób.

Szczególnie początkujący biegacze narażeni są na bolesne trudy treningowe. Organizm musi się przystosować do zmian w nim zachodzących. Często wielokrotnie należy modyfikować program ćwiczeń i nie w tym nic złego. Jeśli dyskomfort blokuje nas przed dalszym wysiłkiem znaczy, że trzeba coś zmienić, pytać, oraz konsultować.

Bez względu na trudy i wysiłki pamiętajmy, że każdy z nich przynosi rezultaty, nic co robimy nie trafia w próżnię. Oczekiwane efekty przyjdą z czasem, a wytrwałość na pewno zostanie nagrodzona.

Kolejna bardzo ważna zasada to zdrowy rozsądek. Jak mówią nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i to w wypadku sportu również prawda. Czasem warto odpuścić, odpocząć gdyż i tak wykonywany na siłę trening przynosi odwrotne skutki. Bardzo łatwo o przetrenowanie, a co za tym idzie kontuzje i zniechęcenie. Tylko pamiętać też musimy, że jest cienka granica pomiędzy zdrowym rozsądkiem, a lenistwem i usprawiedliwianiem go. Często też przełamanie swoich barier w momencie kryzysu dalej najwięcej satysfakcji.


Są cechy naszego organizmu, które dziedziczymy i nie mamy na nie wpływu, są takie, które z czasem zostają wyćwiczone. Jedni mogą wytrzymać więcej bez większego wysiłki, inni muszą na efekty ciężko i długo pracować. Dlatego trening uczy pokory, wyrabia cierpliwość i odporność nie tylko fizyczną.

Zatem regularność, rozgrzewka i zdrowa dieta – połączenie rozsądku i intuicji – to przepis na sukces.


Redakcja serwisu www.escapador.pl