Pierwsza fundacja Questingu w Polsce

Questing w Europie ma już ogromną liczbę zwolenników. W Polsce ta popularna forma spędzania czasu prężnie się rozwija i właśnie nad tym ma zapanować pierwsza Fundacja Questingu. 

Questing to forma aktywnej turystyki polegająca na poruszaniu się po nieoznakowanych szlakach na podstawie opisów znajdujących się na specjalnych ulotkach. Dzięki temu można znaleźć zupełnie nowe miejsca w danym regionie oraz poznać ich historię. Wskazówki na ulotkach zwykle napisane są nieco tajemniczym, wierszowanym językiem, a na końcu każdej trasy znajduje się skarb, co dodatkowo podsyca chęć do zwiedzania. Podczas Questingu należy także rozwiązywać zadania związane z regionem bądź miejscem, na którym odbywa się zabawa.

Idea Questingu narodziła się za oceanem w 1995 roku w Valley Quest, gdzie wokół 50 niedużych miasteczek wytyczono do dziś ponad 200 ścieżek z zadaniami.
Turyści w Polsce chętnie korzystają z tego typu rozrywki, których początkami w dziecińskie były podchody, a nieco później gry miejskie. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż od jakiegoś czasu wzrasta chęć do poznawania lokalnej kultury i dziedzictwa.

Polski Questing to głównie województwo świętokrzyskie z Bałtowem na czele. Tylko tam działa 21 szlaków, a wśród nich kajakowy oraz specjalnie przygotowany do nocnych poszukiwań.

Aktualnie powstające szlaki są realizowane z projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej. To właśnie dzięki temu zdecydowano się na powołanie fundacji.
Palmę pierwszeństwa w Questingu chce przejąć Łódź, w której do końca roku ma być dostępnych aż 35 ścieżek. Włodarze miast i miasteczek widzą w przygodowych szlakach idealne narzędzie do promocji, ponieważ dobrze zorganizowane trasy przyciągną turystów.

W skład Rady Fundacji weszli Jarosław Kuba z Bałtowa, Steve Glazer, który przyczynił się do sukcesu Valley Quest, Barbara Kazior promująca questing i ekomuzea oraz trenerzy questingu z Polski.

Działania fundacji mają edukować społeczeństwo w zagadnieniach questingu, popularyzować go oraz ujednolicać standardy w całym kraju. Być może w przyszłości Polskie szlaki przygodowe zyskają rozgłos za granicą.

Centrala Fundacji mieści się w Bałtowie oraz Krakowie, ponieważ tam znajduje się najwięcej trenerów. Ponadto na stronie questing.pl dostępne są ulotki zawierające informacje o większości szlakach w Polsce.

Życzymy sukcesów w promowaniu Questingu!

Redakcja serwisu Escapador.pl