Osobowość miłośników sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne wymagają sporej siły charakteru oraz samozaparcia. Miłośnicy tego typu aktywności powinny posiadać specyficzne cechy charakteru, które pozwolą im na podejmowanie ryzyka, ciągłe dążenie do osiągania lepszych efektów, a także współzawodnictwo.

Do najważniejszych cech charakteru osób uprawiających sporty ekstremalne możemy zaliczyć agresję, narcyzm, stabilność emocjonalną, samodyscyplinę, skłonność do ryzyka, otwartość oraz ekstrawertyzm.

Odporność psychiczna

To jedna z istotniejszych cech charakteru, która pozwala na przetrwanie w trudnych warunkach, niepoddawanie się oraz konsekwentne dążenie do celu. Niezrażanie się porażkami, cieszenie z sukcesów i świadomość kierunku rozwoju jest niezwykle istotna, jeżeli zamierza się osiągnąć wiele w jakiejś dyscyplinie sportowej, zwłaszcza ekstremalnej.

Agresja

Wysoki poziom agresji pozwala miłośnikom sportów ekstremalnych na ciągłą rywalizację, osiąganie wyższych osiągów, a także chęć pięcia się na sam szczyt w danej dziedzinie sportowej.Skłonność do narcyzmu

Cechy narcystyczne są charakterystyczne dla sportowców ekstremalnych, ponieważ pomagają im one w dążeniu do osiągania coraz to lepszych wyników czy zdobywaniu trudnych celów, a także sprawdzania się w ekstremalnych warunkach.

Stabilność emocjonalna

Jest ona konieczna do radzenia sobie w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach, kiedy trzeba w bardzo krótkim czasie podjąć istotne decyzje, które mogą zaważyć o czyimś zdrowiu lub życiu. Stabilność emocjonalna jest również cechą niezwykle przydatną przy kontrolowaniu sytuacji oraz osiąganiu lepszych wyników. Nieuleganie stresowi bardzo przekłada się na rezultaty uprawiania danego sportu.

Zdyscyplinowanie

Osoby osiągające wysokie wyniki w sportach ekstremalnych cechują się dużą dozą zdyscyplinowania, sumienności, a także terminowości. Te cechy sprawiają, że zawodnik regularnie trenuje, pracuje nad własną kondycją oraz technikąSkłonność do ryzyka

Jest cechą dominującą u sportowców. To właśnie dzięki niej przekraczają oni swoje własne granice, zdobywają najwyższe górskie szczyty, pokonują rekordy prędkości czy odkrywają nieznane.

Otwartość i Ekstrawertyzm

Bycie dynamicznym, otwartym, a także towarzyskim pozawala na aktywne uczestniczenie w całej otoczce konkretnego sportu ekstremalnego. Niektórzy sportowcy, tacy jak na przykład himalaiści są bardziej zamknięci w sobie oraz introwertyczni niż windsurferzy bądź skoczkowie spadochronowi. Miłośnicy dyscyplin ekstremalnych są również bardziej otwarci na nowe doświadczenia i wyzwania.


Redakcja serwisu www.escapador.pl