Ogólne reguły wspinaczki

Od jakiegoś czasu wspinaczka skałkowa staje się coraz bardziej popularna o czym świadczy powiększająca się ilość osób w górach i miejscach, gdzie wytyczone są drogi. Z tego powodu rusza akcja Wspinacz z Klasą, która promować ma zasady kulturalnego korzystania z dobrodziejstw natury jakimi są skałki i góry.

Wszystkie zasady są równorzędne, a pierwsza na liście mówi o tym, żeby parkować samochód w miejscach, które są do tego przeznaczone. Ponad to nie należy schodzić ze szlaków, ponieważ niszczy to przyrodę.

Kolejne punkty dotyczą zakazów, których należy przestrzegać, ponieważ chronią one zarówno własność prywatną jak i przyrodę. Ich permanentne omijanie prowadzi tylko do ciągłego zaostrzania się przepisów i zamykania miejsc dobrych do wspinaczki. 

Ważne przy wspinaczce jest korzystanie z lokalnych dóbr po to, żeby wszystkim opłacało się utrzymywanie infrastruktury przy skałkach i w górach. Ponad to należy wiedzieć dokładnie, gdzie się jedzie, żeby poznać obowiązujące w danym czasie normy i zakazy.

Drytooling jest odmianą wspinaczki, która niszczy drogi skalne, dlatego należy uprawiać go w ściśle określonych miejscach.

Wielu ludzi w skałkach zapomina o kulturze, krzyczy i przeklina podczas gdy w niedalekiej odległości mieszkają ludzie. Warto traktować się z szacunkiem, ponieważ często skałki mieszczą się na prywatnych terenach i ktoś może po prostu zabronić dostępu do nich.

Wspinacze powinni też po sobie sprzątać i to nie tylko śmieci. Czyszczenie dróg z magnezji powoduje, że kolejna osoba wspinająca się nie ma ułatwionego zadania – i o to chodzi! Bo jaką przyjemność da wejście po śladach, którymi ktoś już pokonał drogę na szczyt? Ponad to nie należy niszczyć istniejących tras i ringów.

Dla każdego sportu istotny jest rozwój, do którego zwykle potrzeba kapitału. Warto więc wspomagać finansowo instytucje, które przyczyniają się do poprawiania warunków wspinaczki, czyli hobby, które się uwielbia. Można także brać udział w akcjach sprzątania skał, żeby kolejny wspinaczkowy wyjazd był przyjemniejszy.

Nikt nie lubi jak się mu zwraca uwagę, ale bierność prowadzi do bałaganu. Warto więc zauważyć czasem, że ktoś śmieci, krzyczy lub dewastuje drogę, ponieważ w innym przypadku w niedługim czasie miejsc do wspinaczki będzie coraz mniej. Zwłaszcza instruktorzy powinni przestrzegać wszystkich zasad i nie bać się zareagować, kiedy ktoś zachowuje się nieodpowiednio.

W parze z upominaniem idzie edukacja. Im więcej wiedzy i doświadczenia przekaże się osobom, które dopiero zaczynają, tym lepiej będzie wyglądał wspinaczkowy klimat.

Skałki i góry to wspólne dobro, o które należy dbać. Patronat medialny nad akcją objęły Nasze Skały, wspinanie.pl, Góry, climb.pl oraz drytooling.pl
My z kolei zachęcamy do przestrzegania wszystkich reguł i przyłączenia się do akcji!

Redakcja serwisu Escapador.pl