Odzież i bielizna termoaktywna na zimę

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z narażeniem na zimno, mróz czy wiatr. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, które pozwoli się nam cieszyć komfortową jazdą na stoku.

Bielizna i odzież termoaktywna stają się coraz popularniejsze ze względu na dostępność, wygodę oraz wysoki komfort użytkowania. Wybierając tego typu ochronę, stawiamy na utrzymanie stałej temperatury ciała, zapobieganie wychłodzeniu, a także przegrzaniu. Z tego względu ubrania termoaktywne doskonale sprawdzą się podczas zimowych szaleństw na stoku. Decydując się na ich zakup, mamy do wyboru oferty zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych.

Idealna na stok
Materiał, z którego wykonana jest odzież termoaktywna powinien odprowadzać ze skóry pot, dzięki czemu nasz organizm utrzyma tę samą temperaturę, bez efektu wychłodzenia czy przegrzania. Jest to sposób na zminimalizowanie ryzyka przeziębienia, a także osiągnięcie optymalnego komfortu termicznego podczas wielogodzinnych szaleństw na stoku.

Zasady działania bielizny termoaktywnej są dosyć proste. Jej powierzchnia zewnętrzna jest rozwinięta, elastyczna, a także ażurowa. Te cechy sprawiają, że wpływa ona na odparowanie wilgoci z powierzchni ciała ludzkiego, zaabsorbowanie jej, jednocześnie pozostając suchą skórę. W efekcie końcowym mamy wrażenie komfortu cieplnego. Najczęściej stosowanymi tkaninami do wykonania odzieży tego typu są polarsoft, coolmax, rhovylon oraz wełna z merynosów.Jak dobrać odzież i bieliznę termoaktywną?

Zanim zdecydujemy się na zakup odzieży termoaktywnej, powinniśmy poznać jej rodzaje:
-bieliznę ciepłą- jej zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego w nawet najbardziej mroźnych warunkach, wykonana jest z grubszych materiałów. Wybierają ją osoby, które uprawiają ograniczoną aktywność ruchową, na przykład zimowe spacery.
-bieliznę średnią- stosowana przez osoby, które przebywają w niskich temperaturach, idealnie odprowadza pot i sprawdza się doskonale podczas uprawiania sportów zimowych, takich jak jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach.
-bieliznę lekką- można ją nosić nawet podczas wysokiej temperatury, świetnie chroni skórę przed nadmiarem potu. Często wybierana jest przez biegaczy i kolarzy w okresie letnim.

Dobór bielizny oraz odzieży termoaktywnej może stanowić pewnego rodzaju kłopot, jednak kierowanie się kilkoma podstawowymi zasadami pozwoli nam podjąć dobrą decyzję. Pierwszym, dosyć istotnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonana jest bielizna. Powinien być on dostosowany do naszych potrzeb oraz rodzaju uprawianej aktywności sportowej. Dobrze jeżeli wybrana przez nas odzież termoaktywna jest dopasowana do ciała, ponieważ tylko w ten sposób może spełniać swoje zadanie. Istotne jest również, aby nie krępowała ruchów, gdyż wpłynie to negatywnie na komfort użytkowania bielizny.

Zanim wybierzemy się w tym roku na stok, warto zakupić odzież termoaktywną, która pozwoli nam na przyjemną jazdę na nartach czy snowboardzie przez cały dzień. Co więcej, ograniczymy również liczbę warstw ubrań przy zachowaniu komfortu termicznego i wygody.