Nowe inwestycje na polskich stokach

Jeszcze kilka tygodni temu pisaliśmy o braku inwestycji na polskich stokach, a tymczasem w nadchodzącym sezonie ma ruszyć aż 9 nowych wyciągów. 

Na czele inwestycji znajduje się Szczyrk, w którym przez długie lata nie były podejmowane żadne działania modernizacyjne, dlatego z każdym sezonem przyjeżdżało tam coraz mniej sportowców. Teraz na Skrzycznem ma ruszyć zupełnie nowa kolej linowa od strony Jaworzyny. Administratorzy zapewniają, że miłośnicy białego szaleństwa zaznają dużo większego komfortu niż w latach poprzednich. Ma to zapewnić 4 osobowa kanapa z osłoną przeciwwiatrową, wygodnymi siedzeniami i indywidualnymi barierkami dla sportowców. Kolejka ma ponad kilometr długości na różnicy wzniesień wynoszącej prawie 300 metrów. Według założeń przepustowość nowej kolejki ma wynieść 2400 osób na godzinę. Prawdopodobnie już w najbliższe święta pierwsi szczęśliwcy będą mogli skorzystać z nowych udogodnień.

Podobne zmiany zaszły w Wiśle, a konkretnie w Klepkach, gdzie kończy się budowa bardzo nowoczesnego wyciągu krzesełkowego. Ponadto trasy mają być przygotowywane pod kątem zaawansowanych jak i początkujących narciarzy.

Modernizacja nie ominęła także Pilska, na którym w tym sezonie ma ruszyć 4 osobowa kanapa. 700 metrowy wyciąg prowadzić będzie z Kamiennej na Solisko, a jego wielkie otwarcie planowane jest na grudzień. Nowa kanapa będzie mieć przepustowość 1600 osób na godzinę. W planach Korbielowa jest także wybudowanie do przyszłego roku nowej, 3 kilometrowej gondoli.

Również tatrzańskie miejscowości dokonują zmian na stokach. W Małym Cichym trwają prace nad zupełnie nową,  4 osobowa kanapą o długości 715 metrów. Powiększany jest także teren narciarski – z 12 do 25 hektarów.

Kolejny wyciąg z 4 osobowymi kanapami powstał na Czantorii, gdzie w chwili obecnej trwają prace wykończeniowe. Kolejka ma przewozić 1475 osób na godzinę, na trasie o długości 803 metrów.

Mało kto wie, że niedaleko Krakowa można jeździć na nartach i snowboardzie. W Podstolicach znajduje się stok z kanapą o długości 350 metrów, która w tym roku ma być dużo szybsza, żeby zapobiec staniu w kolejkach.

O ośrodkach w Czarnej Górze, Kamienicy i Lądku Zdroju pisaliśmy nie raz. Wiadomo, że połączyły one się w jeden wielki ski region, ale dopiero w tym roku możliwe jest kupienie skipassu umożliwiającego jazdę w każdym z nich. Blackcard upoważniać będzie także do przejazdów skibusem za darmo pomiędzy w/w stacjami. Ponadto w Kaminicy kończą się prace nad 4 osobową kanapą, a nowy system sztucznego naśnieżania przeszedł już pierwsze testy.

Poza typowymi inwestycjami pojawia się także rodzynek w postaci zupełnie nowego kurortu, jakim są Harbutowice położone 90 kilometrów od Zakopanego w kierunku północnym. To właśnie tam ma zacząć działać nowoczesna kanapa na nowym stoku o długości 800 metrów. Ostatnia stacja tej koleki zlokalizowana będzie na wysokości 576 metrów n.p.m.

Gratulujemy!

Redakcja serwisu Escapador.pl