Nietypowa impreza orientacyjna na zakończenie sezonu - rogaining

W dniach 16 – 17 listopada odbędzie się impreza rogainingowa ‘Szlakiem Opadłych Liści’. Już po raz 6 zawodnicy będą rywalizować ze sobą, jednakże pierwszy raz niedaleko Wzgórz Niemczańskich. 

Rogaining został sprowadzony do Polski przez pasjonatów z PTTK Strzelin, którzy w 2010 roku podjęli się organizacji Mistrzostw Polski i Czech na pograniczu tych dwóch państw.

Ta nietypowa impreza zwykle trwa około doby, jednakże krótsze odmiany rogainingu są równie atrakcyjne. Generalną zasadą tego typu imprez jest działanie w terenie i orientowanie się pomiędzy poszczególnymi punktami. Wzgórza Niemczańskie są idealnym miejscem do takiej zabawy, ponieważ znajduje się w nich mnóstwo jarów, kanalików, uskoków i jaskiń.

Zasadnicza różnica pomiędzy biegami na orientację a rogainingiem jest taka, że w tych drugich nie chodzi o szybkość tylko efektywność. Zdobywanie punktów kontrolnych jest ważne, jednakże każdy oceniany jest inaczej (im trudniejszy, tym wyższa ocena). Standardowo punkty rozmieszczone są co około 2 kilometry. Na samym początku zabawy ekipy muszą wskazać te miejsca, które planują zrobić w pierwszej kolejności. Utrudnieniem jest mapa, na której widać tylko punkty – bez dodatkowych informacji. Każdy musi sam opracować swój plan przejścia.

Takie podejście do sprawy wymusza stworzenie taktyki, ponieważ punktów zawsze jest na tyle dużo, że zaliczenie ich w regulaminowym czasie graniczy z cudem.

Wszyscy zawodnicy mają obowiązek poruszania się pieszo, a ich jedynymi pomocami mogą być kompas, mapa i zmysł orientacji. To nie stanowi jednak problemu i w zasadzie każdy niezależnie od wieku czy umiejętności może wziąć udział w grze.

Start ‘Szlaku Opadłych Liści’ zaplanowany jest na godzinę 20:00, a regulaminowy czas gry skończy się o 6:00.

Życzymy przyjemnej zabawy!

Redakcja serwisu Escapador.pl