Nieświadomość podróżników

Wypadki mogą zdarzyć się zawsze i każdemu, w każdym miejscu i podczas wszystkich sytuacji. Z tego powodu nie tylko podróżnicy powinni wiedzieć do kogo się wówczas zwrócić.

Jak się okazuje znaczna część mieszkańców Europy nie wie z jakim numerem telefonu się skontaktować, gdyby coś się stało. Eurobarometr przeprowadził niedawno badania, z których wynika, że prawie połowa Europejczyków nie kojarzy numeru ratunkowego 112. Wśród nich były osoby, które regularnie odbywają podróże po całym kontynencie.

Największą znajomość zagadnienia telefonu bezpieczeństwa mieli Polacy, Rumuni, Bułgarzy i przede wszystkim Luksemburczycy. Najmniej uwagi temu tematowi poświęcili Grecy i Brytyjczycy.

Neelie Kroes pełniąca stanowisko Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej wystosowała wezwanie do wszystkich rządów, aby poprawiły funkcjonalność systemu ratunkowego 112, a konkretnie jego właściwości lokalizacyjnych i dostępu niepełnosprawnych. W wezwaniu była także mowa o przeprowadzaniu kampanii reklamowych uświadamiających podróżnych o możliwości telefonicznej pomocy.

Korzystanie z ratunkowego numeru 112 jest darmowe zarówno z telefonów komórkowych jak i stacjonarnych. Dzwoniąc na niego można uzyskać połączenie z najbliższym oddziałem policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Co ważniejsze – zawsze ktoś odbierze ten telefon, niezależnie od miejsca czy pory dnia.

Redakcja serwisu Escapador.pl