Nawet więźniowie biegają!

Więźniowe osadzeni w Zakładzie Karnym w Rawiczu postanowili urozmaicić sobie resocjalizację i wpadli na pomysł biegania. Tak narodziła się ogólnopolska akcja ‘Biegam, mimo że siedzę, czyli zamknij odzież biegową w więzieniu’. 

Celem projektu jest zbieranie odzieży i obuwia biegowego dla więźniów z zakładów karnych. Dzięki pomocy z zewnątrz już 100 więźniów aktywnie trenuje. Garderoba nie musi być nowa, ważne aby nadawała się do użytku.

Początkiem programu był pomysł na resocjalizację ‘Bieg ku wolności’, który dawał możliwość biegania więźniom w Zakładzie Karnym w Rawiczu. Treningi doprowadziły do organizacji półmaratonów dla więźniów i całego nurtu biegania za kratkami.

O popularności biegania wśród więźniów świadczy ilość penitencjariuszy, która regularnie trenuje (tylko w Rawiczu jest ich ponad 100). Specjaliści twierdzą, że dzięki bieganiu osadzeni zmieniają się, ponieważ odnajdują w nim sens. Bieganie to nie tylko ruch na placu, ale także cały system treningów, diet, a nawet snucie przyszłościowych planów ściśle związanych z bieganiem.

Osoby, które opuściły więzienne mury i brały czynny udział w programie ‘Bieg ku wolności’ dalej uprawiają ten sport i uczestniczą w imprezach na całym świecie. Można stwierdzić, że bieganie odciągnęło ich od działalności przestępczej.

Skazani ćwiczą pod okiem trenerów przez 365 dni w roku, a następnie uczestniczą w biegach na 5 i 10 kilometrów. Każdego roku celem jest przebiegnięcie półmaratonu. W tym roku biegacze z ZK w Rawiczu mają swoje święto i z tej okazji półmaraton odbędzie się na dwóch arenach – wewnątrz murów więzienia i poza nimi. Organizatorami ‘Złotej Setki – Bieg ku wolności’ są Jerzy Górski ze Sport Górski i Urząd Miasta Gminy Rawicz.

Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie wszystkich, dla których bieganie jest sensem życia. Do tej pory w podobnych imprezach udział brali byli osadzeni, ale także osoby znane i cenione, które dzięki bieganiu osiągnęły szczęście.

Zbieranie odzieży i butów dla osadzonych ma wesprzeć ideę biegów zamkniętych, a osoby, które już nie używają swoich butów i ubrań, albo z nich wyrośli mogą się ich pozbyć poprzez zaniesienie do zakładu karnego.

Informacji na temat akcji udziela por Michał Talaga dostępny pod numerem telefonu 65 546 – 85 – 25 lub pod adresem michal.talaga@sw.gov.pl

Redakcja serwisu Escapador.pl