Narty Bad Gastein ? najlepsza forma zimowego wypoczynku

Bad Gestein to jeden z najwyżej ocenianych kurortów narciarskich w Austrii. Alpejskie pasmo Wysokich Taurów daje nieskończone możliwości do uprawiania niemal każdego sportu zimowego!

Narty Bad Gestein – najlepsza forma zimowego wypoczynku

Informacje ogólne o Bad Gestein

Bad Gestein to gmina leżąca w Austrii, która jest częścią kraju związkowego Salzburg. Góry, na których działa doskonale przygotowana infrastruktura narciarska to oczywiście Alpy, ale konkretne pasmo, które jest częścią Parku Narodowego to Wysokie Taury.

Wszystkie wyciągi startują tam z pułapu ok. 1000 m n.p.m.. W Bad Gestein żyje około 6 tysięcy mieszkańców, ale gdy sezon turystyczny rusza w pełni liczba ta rośnie niemalże trzykrotnie. Zasadniczo Bad Gestein to największe uzdrowisko w Austrii, w którym znajdują się cieplice radioaktywne, czyli 18 źródeł termalnych wykorzystywanych już w czasach, kiedy Imperium Rzymskie było w rozkwicie. Znajdują się tam zabytkowe kościoły – jeden budowany w roku 1410 a drugi, nieco młodszy powstał w 1876 roku. Wikipedia nie podaje dużo informacji na temat tego regionu, dlatego postaram się bardziej go scharakteryzować.

Szusowanie na stokach jest możliwe w Bad Gestein dlatego, że leży ono w dolinie Gesteiner Tal a warunki tam panujące sprawiają, że jest to jedno z najwyżej ocenianych miejsc w austryjackich rankingach kurortów zimowych. Można tu zjeżdżać po różnych trasach i mieć pewność, że w ciągu dnia nie zjedziemy dwa razy po tym samym stoku.

Ciekawostką jest fakt, że Bad Gestein jest miejscem, które upatrzyła sobie zamożna klasa Wiedeńska, która od lat umacnia swoją pozycję w arystokratycznym świecie. W połączeniu z rdzennymi mieszkańcami tej miejscowości oraz licznie przybywającymi tam turystami tworzy się swoista mieszanka stylów, która nadaje temu miejscu charakterystyczny klimat. Ważną cechą Bad Gestein jest specyficzna architektura, która przykuwa uwagę wszystkich odwiedzających to miejsce.

Żeby lepiej wyobrazić sobie to miejsce można wejść na stronę Bad Gestein gdzie znajduje się trójwymiarowa panorama pozwalająca na zapoznanie się z tym ciekawym regionem oraz warunkami narciarskimi jakie ma do zaoferowania.

Sportowa różnorodność Bad Gestein
Bad Gestein to przede wszystkim raj dla amatorów wędrówek pieszych ze względu na lodowiec, który oferuje niezapomniane przeżycia i widoki z wysokości około 2700 metrów n.p.m.. Dla miłośników turystyki pieszej jest przygotowanych ponad 100 kilometrów oznakowanych szlaków, co zaspokoi nawet najbardziej wymagających.

Narciarze z kolei ucieszą się z gwarancji śniegu na lodowcu, dzięki czemu jazda w puchu w sezonie jak i poza nim jest równie satysfakcjonująca. Trochę niepokojącą informacją jest to, że ostatni wyjazd na górę kolejką rozpoczyna się o godzinie 15:30 co zmusza nas do dobrej organizacji czasu w ciągu dnia, bo po tej godzinie zostają tylko orczyki umiejscowione niżej.

Gdy słyszy się hasło Bad Gestein narty to od razu nasuwa się pytanie o ilość tras, którymi można jeździć. Miejscowość ta oferuje około 105 kilometrów przygotowanych stoków o zróżnicowanym poziomie trudności, ale także zróżnicowanych pod względem terenu. Osoby, które dopiero uczą się jeździć mają możliwość spróbowania swoich sił na ponad 33 kilometrach tras. W sumie jest ich 10, a najlepsze z nich to stoki znajdujące się przy Schlossalm i Blaue Abfahrt, gdzie znajduje się wyciąg treningowy.

Średnio zaawansowani sportowcy mogą wybierać spośród 19 stoków, których łączna długość to ponad 60 kilometrów. Szczególnie polecane są Dorfgastein Grossarltal, Schlossalm i Stubenkogel.

Narciarze, którzy doskonale czują się na stoku i są pewni swoich umiejętności mają do dyspozycji około 4 kilometrów tras. Dla najwytrwalszych najlepsze będą dwa zjazdy, które są rekomendowane przez FIS (Międzynarodową Federację Narciarską). Jeden z nich znajduje się w rejonie Graukogel a drugi w Heimalmabfahrt. Oba mają około 2 kilometrów długości i gwarantują niesamowite przeżycia na ekstremalnym poziomie.

Bardzo dużą atrakcją jest stok o długości ponad dwóch kilometrów, z którego cieszyć się będą wszyscy fani freerideu.

Gratką dla snowboardzistów i narciarzy wyczynowych jest doskonale urządzony snowpark, w którym są jumpy, boxy, slajdy czy cornery. Na sezon 2012 organizatorzy chcą dołożyć jeszcze 3 nowe boxy i 5 zupełnie nowych przeszkód. Są to straightrail, kinkedrail, picnictable, jibcan oraz tree-jibs. Ważną informacją jest to, że snowboardziści nie mogą korzystać ze stoku Haitzingkogel ze względu na to, że jest on zbyt stromy. Myślą przewodnią organizatorów było na pewno bezpieczeństwo snowboardzistów – pytanie, czy rzeczywiście stok jest tak niebezpieczny, żeby amatorzy jednej deski nie mogli spróbować na nim swoich sił? Na szczęście w Bad Gestein odbywa się dużo imprez snowboardowych, które rekompensują ten jeden wyłączony stok.

Zarówno snowboardziści jak i zaawansowani narciarze ucieszą się z dostępności helikoptera. Daje to możliwość do uprawiania tak zwanego Helikopter skiing, czyli wylotu na szczyt helikopterem po to, żeby wyskoczyć z niego na stok i zjeżdżać. Daje to niewyobrażalną przyjemność na bardzo dużej adrenalinie.

Narciarze biegowi też mają spore możliwości w Bad Gestein. Jest tutaj prawie 100 kilometrów tras, a w dolinie Grossarltal dodatkowo nieco ponad 35 kilometrów. Przy okazji uprawiania tego sportu można podziwiać piękne widoki, ponieważ niektóre trasy znajdują się na wysokości od 1200 do 1600 metrów n.p.m.. Organizatorzy przygotowali się też na to, że na nartach można biegać różnymi technikami. W związku z tym część tras jest przygotowana do kroku łyżwowego. Oczywiście jeżeli ktoś dopiero się uczy, to może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów z Sportplatzloipe przy Achensteg. A niezależnie od umiejętności wszyscy mogą wybrać się na wycieczkę na nartach biegowych z przewodnikiem.

Miłośnicy jazdy na siedząco mają do dyspozycji tor saneczkowy Bellevue Alm o długości 3 kilometrów. Jego wielką atrakcją jest to, że jest on w nocy oświetlony, co daje możliwość świetnej zabawy nawet w nocy. Przy torach jest wypożyczalnia sanek, także nie ma potrzeby brania takiego sprzętu ze sobą.

Innymi atrakcjami kurortu Bad Gestein są lodowiska czy tory do curlingu. Dla miłośników łączenia desek i wiatru możliwe jest uprawianie snowkitingu, czyli jazdy po nie koniecznie stromych stokach będąc przypiętym do latawca wyglądem przypominającego paralotnię. Zasada działania jest wtedy taka sama jak przy normlanym kitingu z tym, że rolę fal pełnią muldy i przewyższenia.

A kiedy już deski nie będą potrzebne to można spróbować swoich sił na paralotniach i podziwiać ten piękny region z lotu ptaka.

W ramach relaksu i integracji możliwe jest zorganizowanie kuligu z zaprzęgiem konnym. Jest to także dobra zabawa dla rodzin z dziećmi.

Innymi atrakcjami są skiboby (czyli jazda na rowerze, który zamiast kół ma wyprofilowane płozy), wspinaczka po lodzie czy wycieczki z rakietami śnieżnymi. W marcu chętni mogą wziąć udział w organizowanych co roku wyścigach psich zaprzęgów, a dla reszty już samo kibicowanie będzie wystarczającą atrakcją.

Narty Bad Gestein to przede wszystkim dobry pomysł zarówno na rodzinny wypoczynek jak i wypad ze znajomymi, którego główną atrakcją są sporty zimowe.

Dla dzieci doskonałym miejscem do spędzenia czasu jest wyciąg Stubnerkogel, a szczególnie górna stacja przeznaczona jest dla najmłodszych. Znajdują się tam ścianka wspinaczkowa, stoły do tenisa i bilard. Dodatkowymi atrakcjami są sala zabaw i kino dziecięce.

W centrum Angertal najmłodsi znajdą specjalnie przygotowany Kids Park, który ma powierzchnię 8 tysięcy metrów kwadratowych. Są tam wilcza jaskinia, zaczarowany dywan i możliwość zostawienia dzieci pod opieką przeszkolonych opiekunów.

Ceny karnetów zależą od tego, czy jest to sezon oraz czasu, w którym można takowy wykorzystać. Najtańszy skipass można kupić już za 77 euro i można go wykorzystać w półtora dnia. Jeżeli chcemy jeździć dłużej, czyli na przykład 6 dni to kosztować to będzie 218 euro. Oczywiście młodzież, dzieci i seniorzy mają spore zniżki na skipassy.

Więcej informacji łącznie z cennikiem za konkretne terminy są na stronie Bad Gestein.


Hotele Bad Gestein i rozrywka
W samym Bad Gestein baza noclegowa nie jest bardzo rozbudowana, jednakże można spróbować poszukać czegoś w innych okolicznych miejscowościach takich jak Dorfgastein oraz Bad Hofgastein. W każdym z nich znajdują się zarówno luksusowe hotele jak i domki wypoczynkowe oferujące wystarczający standard za nieco mniejsze pieniądze.

Ważnym aspektem jest położenie hotelu. Większość z tych nich usytuowana jest przy stokach narciarskich, jednakże w Bad Gestein znajdują się wspomniane już kąpieliska skalne Felsen-Thermalbades. Jeżeli komuś zależy na bliskości tego miejsca to polecam trzy gwiazdkowy pensjonat St. Leonhard, który leży niecałe 70 metrów od źródeł.

Hotele Bad Gestein mają do zaoferowania bardzo wiele. Najlepszym miejscem w którym można spędzić zimowy urlop jest Hotel Europäischer Hof. Jest to wykwinty, pięciogwiazdkowy hotel, który w swojej ofercie poza miejscami do spania ma ogromne sale bankietowe, salon spa, baseny oraz sauny ale także doskonałe zaplecze gastronomiczne. W menu znajdują się palety doskonałych wędlin i serów oraz dania a-la-carte.

A jak wygląda kwestia rozrywki w Bad Gestein? W tym kurorcie jest aż 47 restauracji oferujących dania regionalnej kuchni. Są to miejsca, w których nie tylko można dobrze zjeść ale także zrelaksować się przy filiżance dobrej kawy. Do tego dochodzą chatki narciarskie, w których można odpocząć między kolejnymi zjazdami po wymagających stokach.

Oczywiście w nocy miasteczko tętni życiem, a dobra muzyka zaprasza do zabawy wszystkich pełnoletnich urlopowiczów. Najpopularniejszą z nich jest Zentrale, w której grana jest muzyka rozrywkowa a parkiety każdej nocy zapełniają się roztańczoną młodzieżą (i nie tylko). Dla fanów nieco innych, bardziej rockowych brzmień otwarta jest Silver Bulett, gdzie organizowane są koncerty a muzyka na żywo grana jest codziennie. Również w barach takich jak Joe’s Bar można napić się dobrego piwa i wyszaleć na parkiecie. Ciekawym miejscem jest Sky Bar, który zlokalizowany jest powyżej źródeł termalnych. Rozkoszując się smakiem drinka i dobrą muzyką można zachwycić także oczy pięknymi widokami.

Fani nieco innej rozrywki, w której przede wszystkim liczą się pieniądze mogą spróbować swoich sił w miejscowym kasynie, gdzie już samo hasło przewodnie zmusza do podjęcia ryzyka. Są nim słowa „Rozpocznij Grę!”.

Opisując Bad Gestein nie można zapomnieć o zamku Klammstein, który znajduje się na wjeździe do doliny. Znajduje się tam muzeum przedstawiające historię tego miejsca oraz średniowiecza ogólnie. Jest to zabytek wart zobaczenia. Można się do niego wybrać nawet z dziećmi, ponieważ dla najmłodszych przewidziany jest specjalny scenariusz, w którym straszą duchy!


Wypożyczalnie w Bad Gestein
Większość osób wybierających się na zimowy urlop bierze swój sprzęt ze sobą. Należy wtedy pamiętać o wszystkich zasadach związanych z przewożeniem sprzętu w Austrii, ponieważ policja ma prawo dawać wysokie mandaty z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń.

Dużą wygodą jest więc wypożyczanie sprzętu już na miejscu wypoczynku. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi to, że wypożyczalnie zwykle mają do dyspozycji najnowsze modele nart i desek snowboardowych, co daje duże możliwości wypróbowania rynkowych nowości. Zawsze sprzęt taki jest dobrze naostrzony i nasmarowany, dzięki czemu nie trzeba martwić się o serwis na miejscu. Zaletą wypożyczania jest także możliwość sprawdzenia nart czy deski zanim przejdzie się do konkretnego zakupu. Są też tacy, którzy przez pierwszy sezon jeżdżą na sprzęcie z wypożyczalni i jeśli któraś forma białego szaleństwa im się spodoba, to dopiero w następnym sezonie kupują swoje zabawki.

W samym Bad Gestein jest tylko jedna duża wypożyczalnia sygnowana przez Intersport. Znajduje się ona przy Bahnhofsplatz 6. Dwie kolejne znajdują się dopiero w Bad Hofgastein przy Schlossgasse 2 oraz Bergstation Kleine Scharte.


Szczegóły dojazdu do Bad Gestein
Jeżeli zdecydujemy się na dojazd do Bad Gestein samochodem musimy pamiętać o wspomnianych już przepisach, które obowiązują w Austrii. Na stronie poświęconej podróżom znajdują się dokładne informacje związane z tym, co powinno być na wyposażeniu samochodu oraz co robić, gdyby coś się stało na austryjackich drogach.

Dokładna trasa z Polski wyglądać będzie następująco: trzeba kierować się na Cieszyn i tu przekroczyć granicę, następnie drogą 46 jedzie się na Olomouc, dalej trzeba skręcić na Brno (droga 52) i kierować się na przejście graniczne w Znojmie. Kiedy już będziemy w Austrii to pierwszym punktem, na który trzeba się kierować jest Hollabrunn, dalej Tulln aż pokażą się znaki na Salzburg i autostradę A1. Kiedy już miniemy stolicę Tyrolu to drogą A10 jedzie się w stronę Villach, następnie trzeba odbić na Bischofshofen, aż do drogi 311 prowadzącej do Zell am See. Tutaj skręcamy do tunelu na drodze 167 w kierunku Gasteinertal i nią dojeżdżamy do Bad Gestein.

Ważną informacją dla wszystkich chcących podziwiać widoki jest możliwość jazdy drogą Gasteiner Alpenstrasse, która biegnie przez liczne galerie i tunele, co może stanowić dodatkową atrakcję zimowego wypadu na narty. Wadą jest koszt przejazdu tą drogą. Za osobę w samochodzie trzeba zapłacić 5 euro, jeżeli ma się kartę gościa (czyli ma się miejsce w hotelu) to płaci się 4,5 euro, dziecko to koszt 1,5 euro. Można też kupić karnet na 10 przejazdów za jedyne 39 euro.

Do Bad Gestein dojeżdżają także pociągi Intercity, Eurocity, pospieszne oraz ekspresowe, co stanowi dobrą możliwość dojazdu z Polski. Na stronie kolei można sprawdzić aktualne połączenia oraz ich ceny.

Ostatnią, najszybszą formą dostania się do tego kurortu jest samolot. Najbliższe lotnisko jest oddalone od Bad Gestein o jakieś 100 kilometrów i znajduje się w Salzburgu. Dalej trzeba jechać już pociągiem albo autobusem. Ułatwieniem może być usługa Low Cost Airport Shuttle. Jest to autobus, który 8 razy dziennie kursuje z lotniska jak i na lotnisko. Koszt przejazdu w dwie strony to 66 euro.