Narciarstwo biegowe - doskonała alternatywa i świetny trening! cz.2

Jak wspomniałem w poprzednim artykule narty biegowe są bardzo dobrą alternatywą dla całej gamy innych sportów, które można uprawiać zimą. Pozostała jednak najistotniejsza kwestia, czyli dobór sprzętu.

Na rynku dostępna jest cała gama modeli nart ? śladowe, turowe, biegowe czy backcountry oraz reszta akcesoriów do nich. To, który zestaw wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od tego co konkretnie chcemy uprawiać.

Powszechnie znane biegówki charakteryzują się wolną piętą, co powoduje, że poruszanie w nich jest zbliżone do naturalnego chodu. Można je podzielić na 4 rodzaje.
1) sportowe wyczynowe ? bardzo wąskie, bardzo lekkie, których ślizg umożliwia szybką jazdę. Ich maksymalna szerokość nie przekracza 4,5 cm. Są stosowane przez sportowców i wymagają przygotowanych tras, dlatego do turystyki i rekreacji nie są polecane. Koszt nart sportowych to wydatek ponad 1000 pln.
2) sportowe rekreacyjne ? są po pierwsze tańsze od wyczynowych nawet o kilkaset złotych, po drugie są nieco inaczej zbudowane, a przez to cięższe. Ślizg tej narty nie jest też tak szybki, a jazda na nich również wymaga przygotowanych tras biegowych. Na początek więc się nie nadają.
3) cross country, czyli narty śladowe turystyczne. Szerokość tych nart wynosi od 4,7 cm do 5,2 cm a ich cechą charakterystyczną jest tzw. łuska wycięta na ślizgu. Dzięki niej można poruszać się po różnym terenie (ale nie bardzo trudnym). W tych nartach również hamowanie czy skręcanie może być nieco utrudnione.
4) back country (na zdjęciu poniżej) ? najbardziej popularna grupa nart biegowych i jednocześnie najszybciej się rozwijająca. Są to na ogół krótkie narty z metalowymi krawędziami, dzięki którym lepiej porusza się w terenie i zjeżdża. Wybór nart back country będzie najlepszy dla stawiających pierwsze kroki w narciarstwie biegowym.


Ważną sprawą jest długość nart, którą dobiera się do wagi i wzrostu. Jeśli stosunek masy do wysokości naszego ciała jest w normie, to narty powinny być równe wzrostowi plus 15-25 cm. Przy niedowadze narty muszą być dłuższe tylko o ok 10 cm, natomiast przy nadwadze o ok 30 cm.


Istotnym parametrem jest też twardość narty. W zależności od stylów jazdy preferowane są inne twardości (np. styl łyżwowy wymaga twardych nart). Na początek dobre są te, których twardość jest po środku. Jak to sprawdzić? Wystarczy położyć nartę na płaskiej powierzchni i wsunąć pod nią kartkę papieru. Następnie trzeba stanąć w wiązaniach i spróbować wyjąć tą kartkę. Jeśli wychodzi bez problemu to narty są za twarde, jeśli nie da się jej wyjąć to są za miękkie, natomiast jeśli da się wyjąć kartkę z lekkim oporem to deski są idealne.


Buty potrzebne do biegówek nie są wysokie, zwykle sięgają nieco za kostkę. Podczas wypraw w nieznane tereny albo w miejsca, gdzie śnieg jest głęboki warto mieć ze sobą stuptuty, które ograniczą wpadanie śniegu za cholewkę buta. Można też kupić wysokie, docieplane buty z profilowaną podeszwą, ale wtedy podczas zwykłych wyjść może nam być po prostu za ciepło. Ponad to zwykle buty do biegania są o jeden rozmiar większe niż te, w których chodzi się na co dzień, ale oczywiście warto przymierzyć kilka par i wybrać te najwygodniejsze. Ważnym aspektem tych butów jest też czubek, ponieważ znajduje się tam metalowa belka, którą mocuje się do wiązania.

Typowy but do narciarstwa biegowego (widać z przodu metalową belkę do mocowania wiązań)



Warto też wiedzieć, że wiązania do nart biegowych charakteryzują się różnymi systemami działania, dlatego nie każdy but będzie pasował do każdego wiązania. W tej sytuacji najlepiej jest kupić najpierw buty, które zdeterminują to, jakie kupić wiązania, a na końcu zająć się samymi deskami. W przypadku sprzętu używanego warto poszukać całego zestawu na wymiar dla siebie, żeby mieć pewność, że wszystko jest już dobrane i dopasowane.


Wiązania występują w 3 wariantach.
1)New Nordic Norm ? czubek buta mocuje się bardzo prosto do wiązania i równie prosto odpina. Ich cechą charakterystyczną jest dwuczęściowa budowa ? but styka się z wiązaniem na czubku i pod piętą.
2)Salomon Nordic System (widoczne na zdjęciu poniżej) ? tutaj występuje jedna, szeroka prowadnica, z którą styka się but w pozycji stojącej.
3) Nordic Norm 75mm ? nieco przestarzały typ wiązań, ponieważ buty dopasowuje się do wiązań za pomocą 3 bolców, które wystają z wiązania i muszą być umieszczone w podeszwie buta.




Warto dopytać o wszystkie szczegóły osobę doświadczoną w narciarstwie biegowym, żeby idealnie dobrać sprzęt dla nas, warunków, w których będziemy się poruszać i stylu, którego będziemy używać.