Mistrzostwa Polski 2013 w klasie 505

Mistrzostwa Polski 2013 w regatowej klasie 505 zakończyły się w niedzielę 8 września. Zawody odbywały się w Kamieniu Pomorskim, a wzięło w nich udział 19 załóg z Polski, Danii i Niemiec.

Rywalizację wygrał Jakub Pawluk i Marcin Józefowski z Henri Lloyd Racing Team. Od pierwszego dnia walka rozgrywała się głównie między zwycięzcami, a załogą Bartek Makała i Łukasz Skrzycki. Nie odpuszczali także zawodnicy z Danii i Niemiec. A o cenne punkty walczyła również załoga Przemysław Zagórski i Piotr Juckiewicz.

Regaty w Kamieniu Pomorskim były VI edycją imprez odbywających się w ramach tegorocznego Pucharu Polski. Zawody zaczęły się przy pięknej, słonecznej pogodzie, bezchmurnym niebie i wietrze 12-20 węzłów, kolejne dni jednak przyniosły zmianę warunków i szkwały do 28 węzłów.

Ostatni dzień zawodów upływał pod znakiem silnego wiatru. Walka pomiędzy załogami Pawluk/Józefowski i Makała/Skrzycki trwała do ostatniego znaku w ostatnim wyścigu regat. Obie drużyny wywalczyły taka samą liczbe punktów, ale w ostatnim wyścigu metę pierwszy pokonał Jakub Pawluk i ostatecznie przypieczętował zwycięstwo drużyny.

Zawody były zacięte o czym świadczą niewielkie różnice punktowe między poszczególnymi załogami.